Co może zagrażać naszym uprawom?

Rośliny uprawne, rośliny które hodujemy w naszym ogródku mogą być narażone na różnego rodzaju choroby wywoływane przykładowo przez grzyby.

Dość częstym problemem może być szara pleśń, w tym przypadku jest to choroba wywołana przez gronkowca szarego, jest to grzyb który atakuje poszczególne części rośliny, może zaatakować także owoce, możemy go czasem zauważyć w przypadku truskawek ale także różnego rodzaju warzyw i owoców. Warto zwrócić uwagę iż może on występować także w przypadku pomidora, porzeczek, malin czy też sałaty. Oczywiście jest to pleśni która wywołuje duże straty w naszych zbiorach, dlatego też należy zaraz po zidentyfikowaniu zagrożenia wyeliminować je z upraw za pomocą specjalistycznych środków ochrony roślin.

Co może zagrażać naszym uprawom?

Szara pleśń grzybiczna choroba roślin uprawnych

Warto zwrócić uwagę iż jest to choroba dość charakterystyczna, dlatego też możemy łatwo ją zidentyfikować i podjąć odpowiednie leczenie rośliny, dobierając odpowiednie fungicydy. Oczywiście w zależności od rośliny może charakteryzować się przykładowo atakowaniem liści, gdzie spowoduje ona zmiany, liście będą usychały, wówczas roślina będzie dawała z pewnością niższe plony. Często są to duże okrągłe plamy które potrafią strawić cały liść. Oczywiście w tym przypadku może być zaatakowana także łodyga, będzie to bardzo niekorzystne, może prowadzić do utraty całej rośliny.

Grzyb tego rodzaju może zaatakować wiele różnego rodzajów roślin, kwiatów, warzyw czy też owoców, charakteryzuje się atakowaniem głównie liści ale także może rozprzestrzeniać się na całą roślinę, znajdziemy go często w wielu ogrodach. Warto zwrócić uwagę i zarodniki mogą rozprzestrzeniać się w różny sposób, mogą być przenoszone przez wiatr ale także przez wodę. Szara pleśń najczęściej rozwija się podczas pogody deszczowej, z pewnością duża wilgotność będzie sprzyjała rozwojowi tego rodzaju grzyba.

Oczywiście szara pleśń może pojawić się także w przypadku wegetacji roślin, wówczas kiedy panuje duża wilgotność, pleśń może rozwijać się po okresie uśpienia. Dlatego też może rozwijać się w każdej fazie, zatem powinniśmy oglądać nasze uprawy, poszukiwać plamy na liściach oraz łodygach tak aby jak najszybciej rozpoznać potencjalne zagrożenia. Oczywiście na rynku znajdziemy odpowiednie fungicydy które będą pozwalały na usunięcie szarej pleśni.