Do czego używa się radarów w meteorologii?

Radar pogodowy służy do wykrywania różnego rodzaju opadów, działają one bardzo podobnie do radarów stosowanych na lotniskach, które wykrywają położenie samolotów.

Radary pogodowe są dostępne w różnych rozmiarach kul i wysokościach wież, w zależności od ich konkretnego przeznaczenia, rodzaju zastosowanej technologii i topografii otaczającego terenu, w którym zainstalowany jest radar pogodowy.

Do czego używa się radarów w meteorologii?

Jak zbudowane są radary pogodowe?

Kula w kształcie kopuły, znajdująca się na szczycie wieży, mieści obrotową antenę, która jest zainstalowana na środku kopuły. Podczas obracania czasza wysyła fale radiowe na maksymalną odległość około 230 km, ograniczenie to ma związek z krzywizną kuli ziemskiej. Jeśli sygnał napotka jakiekolwiek opady, może być to deszcz, grad lub śnieg, jest odbijany z powrotem do wieży radarowej, która interpretuje odbity sygnał, który zwany jest echem radarowym. Radar może uzyskać wiele danych na podstawie charakterystyki fali odbitej, określimy w ten sposób, czy jest to chmura burzowa, z gradem, śniegiem czy deszczem.

Czas, w jakim echo powraca do nadawcy, wskazuje, jak daleko od radaru znajdują się opady. Z drugiej strony siła echa silnie sugeruje rodzaj napotkanych opadów. Chociaż różni się to w zależności od radaru, sygnał jest zwykle wysyłany z częstotliwością mniej więcej raz na sześć do dziesięciu minut. Powstały animowany obraz radarowy tworzy trzydziesto-minutową pętlę. Chociaż obraz uzyskany z radaru nie zawsze daje jednoznaczną prognozę prognozy, pokazuje, gdzie wystąpiły opady, a także kierunek, w którym mogą się poruszać chmury.

We współczesnych systemach pogodowych wyniki zarejestrowane przez radar pogodowy są wyświetlane jako kolorowy obraz na ekranie wyświetlacza. Jest to mapa deszczu lub mapa pogodowa, możemy również stworzyć mapę burz, którą znajdziemy na stronie https://mapaburzowa.com/radar-burz/. Skala kolorów służy do pokazania intensywności opadów. Zazwyczaj najbardziej intensywną formę opadów oznaczono kolorem czarnym lub fioletowym czy czerwonym, mniejsze opady kolorem niebieskim.