Jak importować towary do krajów Unii?

Wiele firm zajmuje się importowaniem towarów do naszego kraju, niektóre importują towar spoza terenu Unii Europejskiej.

Należy wówczas pamiętać o dopełnieniu wszystkich formalności, dodatkowo jeżeli towar pochodzi z poza Unii Europejskiej powinien być naliczony VAT. Należy przygotować całą odpowiednią dokumentację, przykładowo dokumenty związane z certyfikacją, dokumenty które zaświadczają, iż dany towar może być dystrybuowany na terenie Unii Europejskiej.

Jak importować towary do krajów Unii?

Przewóz towarów spoza Unii Europejskiej

Firmy zajmujące się importem powinny zatem sprawdzić czy towar, który chcą sprowadzić posiada odpowiednie dokumenty. Mogą być to dokumenty wystawione przez inny kraj, przykładowo Niemcy czy też Francję. Czasem firmy które oferują towary dostarczają także pełną dokumentację, zatem będziemy mogli bez problemu sprzedawać towar na terenie Unii Europejskiej. Należy jedynie pamiętać o przygotowaniu instrukcji obsługi w języku polskim, ten wymóg musi być spełniony jeżeli chcemy sprzedawać towar w Polsce. Jednak jeżeli eksportujemy go dalej, wówczas instrukcje powinien przygotować sprzedawca w języku odpowiednim dla danego kraju Unii Europejskiej.

Jeżeli sprowadzamy spoza Unii Europejskiej towar, wówczas paczki o wartości do 150 € są zwolnione z cła. Obecnie istnieje wymóg aby w przypadku paczek o wartości od 150 do 1000 € odbiorca udzielił poczcie odpowiedniego pełnomocnictwa do oclenia. Jeżeli kupujemy drobne rzeczy o niedużej wartości wówczas jest to z pewnością bardzo wygodne opcja. Małą paczkę możemy opłacić odbierając towar w Urzędzie Pocztowym. Firmy które ściągają towary w ilościach hurtowych powinny pamiętać o zgłoszeniu celnym, podatek VAT należy uiścić w ciągu 10 dni od dnia powiadomienia organu celnego. Należy pamiętać o dokumentach takich jak faktura, list przewozowy w którym znajdzie się specyfikacja towarów. Dzięki temu wiadomo będzie w jaki sposób naliczyć podatek, jaki rodzaj towaru jest importowany.

Więcej informacji na temat importowania towarów na teren Unii Europejskiej znajdziemy na stronie https://daumanlogistics.pl/przywoz-towarow-spoza-unii-europejskiej/. Dzięki temu firma która chcą rozpocząć import towarów jednak nie wie w jaki sposób ocenić wysokość podatku, opłacalność importu może uzyskać wiele przydatnych informacji.