Odzież robocza gwarantująca swobodę i wygodę użytkowania

Odzież ochronna ma duże znaczenie w niektórych miejscach pracy, ponieważ pomagają chronić pracowników przed określonymi zagrożeniami.

Obowiązkiem pracodawców i pracowników jest upewnienie się, że podczas pracy używają odpowiedniej odzieży i sprzętu ochronnego. Z pewnością na początku należy zidentyfikować możliwe zagrożenia które mogą wystąpić na danym stanowisku, zadania tego dopilnuje inspektor BHP, zajmujący się w firmie sprawami bezpieczeństwa. Wówczas należy dobrać odzież robocza i inne środku ochrony osobistej dla danego stanowiska. Dość uniwersalnym środkiem ochrony będzie kask, który obowiązkowy w wielu firmach. Środki ochrony, których potrzebuje osoba pracująca w zakładzie chemicznym, będą różniły się od środków stosowanych przykładowo w magazynie. W pierwszym przypadku konieczne będzie ubranie robocze odporne na działanie środków szkodliwych, przykładowo kwasów, oleju, środków które mogą zagrażać naszym drogom oddechowym. Natomiast w magazynie zagrożenia mogą wynikać przykładowo z transportu ciężkich palet.

Przykładowo buty w zakładach chemicznych powinni być odporne na działanie kwasów i oleju, tak w magazynie ważniejsze będą buty, które będą chroniły naszą nogę przed zgnieceniem.

Oczywiście można stosować różne środki w zależności od zagrożeń niektóre z nich obejmują obrażenia od uderzeń, ostre przedmioty, wysokie temperatury, zagrożenia biologiczne, pył i czy nawet promieniowanie w szpitalu podczas wykonywania zdjęć rentgenowskich. Wielu pracowników chwali sobie wygodne kombinezony robocze jednoczęściowe, które nie uciskają i nie ograniczają ruchów, wiele ciekawych modeli kombinezonów można zobaczyć na stronie https://bhpsklep.online/759-kombinezony. Po wybraniu odpowiedniego ubrania następnym krokiem powinno być właściwe przeszkolenie wszystkich pracowników jak z niego korzystać. Proces ten powinien obejmować sposób prawidłowego zakładania, zdejmowania oraz regulowania sprzętu. Przykładem mogą być maseczki przeciwpyłowe które czasem posiadają metalowe noski, dzięki czemu można je bardzo dobrze dopasować do kształtu naszej twarzy.