Praktycznie wszyscy mamy na ciele nieco pieprzyków, przeciętna dorosła osoba ma od 10 do 40 pieprzyków, ale niektóre osoby mają ich o wiele więcej.
Pieprzyki to po prostu znamiona skóry, w których nagromadziły się komórki barwnikowe, nie służą one żadnemu celowi i nie do końca wiemy, dlaczego w ogóle się tworzą. Pieprzyki pojawiają się samodzielnie lub w skupiskach na naszej skórze. Zazwyczaj mają różowy, czerwony, brązowy lub czarny kolor. Większość pieprzyków powstaje naturalnie, gdy komórki skóry rosną w zagęszczonym obszarze, zamiast rozprzestrzeniać się równomiernie po skórze, pozostawiając ciemniejszy pigment. Większość pieprzyków pojawia się na ciele przed 30 rokiem życia, częsta ekspozycja na słońce wiąże się z ilością takich znamion na ciele. Znamiona takie zwykle są przez nas niezauważane na co dzień, ale niektóre pieprzyki, naczyniaki, włókniaki i inne nieprawidłowości wymagają obserwacji dermatologicznej i ewentualnego usunięcia, jeśli są narażone na ciągłe otarcia czy ich wygląd jest niepokojący. Większe pieprzyki, które mogą mieć dziwny kształt, nierówne kolory i nieregularne krawędzie, lub przeszkadzają w noszeniu bielizny czy biżuterii powinny być po konsultacji z dermatologiem usunięte, a wycinek zbadany, ponieważ może to być nowotwór złośliwy. Ten rodzaj pieprzyka jest bardziej podatny na raka, więc musisz obserwować je pod kątem wszelkich zmian w wyglądzie oraz kolorze.
Najlepiej jest zachować się ostrożnie i zapobiec chorobie, niż ją leczyć.
Kiedy lekarz ogląda pieprzyki i inne znamiona, zwraca uwagę na kolor, wysokość, kształt, asymetrię i rozmiar zmiany skórnej. Zawsze warto regularnie monitorować swoje pieprzyki, aby łatwiej było zauważyć jakiekolwiek zmiany. W ten sposób możesz zwrócić się o pomoc do dermatologa, jeśli twoje znamiona zaczną się zmieniać lub jeśli ich wygląd cię niepokoi oraz zdecydować się na usuwanie pieprzyków Kraków. Jeśli chcesz pozbyć się znamion ze względów kosmetycznych, dermatolog może je usunąć na różne sposoby. Może cię nawet zaskoczyć, że większość pieprzyków można usunąć bez użycia skalpela lub jakiegokolwiek cięcia za pomocą lasera. Procedura jest nieinwazyjna i nie powoduje blizn ani krwawienia.