Podstawowe informacje na temat numeru EORI

Prowadzenie działalności transportowej oraz importowej i eksportowej poza obszarem Unii Europejskiej, wiąże się z koniecznością zadbania o wiele istotnych spraw o charakterze formalnym.

Jedną z nich jest wyrobienie specjalnego numeru EORI, wymaganego w przypadku odprawy celnej, starania się o pozwolenie celne, procedurę uproszczoną, status AEO oraz w przypadku chęci skorzystania z procedury TIR. Warto więc uzyskać dodatkowe informacje na temat takiego numeru oraz tego do czego on służy w przypadku podmiotów zajmujących się importem i eksportem poza Unią Europejską.

Podstawowe informacje na temat numeru EORI

Co trzeba wiedzieć o numerze EORI?

Przedsiębiorstwa zainteresowane sprzedażą oraz kupnem różnorodnych towarów poza Unią Europejską, powinni posiadać specjalny numer EORI. Innymi słowy jest to numer znajdujący się w Unijnym Systemie Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych. Dzięki temu numerowi możliwa jest sprawna identyfikacja podmiotów gospodarczych kontaktujących się z organami celnymi na obszarze Unii Europejskiej.

Warto pamiętać, że dane przedsiębiorstwo może posiadać wyłącznie jeden numer identyfikacyjny EORI. Jego brak sprawia, że import i eksport towarów poza Unią Europejską jest po prostu niemożliwy. Należy jednak pamiętać, że obowiązek posiadania tego numeru dotyczy przedsiębiorców. Oznacza to, że o taki numer nie musi wnioskować osoba prywatna przywożąca do UE towary spoza Unii Europejskiej, pod warunkiem, że będą one przeznaczone do użytku prywatnego. Sam proces wnioskowania o taki numer nie jest skomplikowany i można wszystko załatwić on-line.

Przedsiębiorcy zainteresowani numerem EORI oraz procedurą wnioskowania o niego, nie muszą się zbytnio natrudzić, aby znaleźć informacje i porady dotyczące tego numeru ewidencyjnego. Sporo cennych informacji można znaleźć w Internecie, na przykład na stronie https://daumanlogistics.pl/co-to-jest-numer-eori/. Poszukiwanie takich informacji i porad jest dość łatwym zadaniem, z którym nikt nie powinien mieć większych problemów.