Co to jest trądzik i czy można go wyleczyć

Trądzik to stan skóry, który występuje, gdy mieszki włosowe zatykają się zanieczyszczeniami, sebum i martwymi komórkami skóry. Często powoduje zaskórniki, krostki lub pryszcze i zwykle pojawia się na twarzy, czole, klatce piersiowej, górnej części pleców i ramionach.

Trądzik występuje najczęściej u nastolatków, choć może dotykać ludzi w każdym wieku. Obecnie dostępne są skuteczne metody leczenia, ale trądzik może być długotrwały. Krosty i guzy goją się powoli, a gdy jeden zaczyna odchodzić, inni wydają się pojawiać na ich miejsce. W zależności od nasilenia trądzik może powodować stres emocjonalny i bliznowacenie skóry. Im wcześniej zaczniesz leczenie, tym mniejsze ryzyko wystąpienia takich problemów. Jeśli środki do domowego użytku i leki bez recepty nie usuwają trądziku i nie łagodzą objawów, skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu. Może przepisać mocniejsze leki na receptę. Jeśli trądzik utrzymuje się lub jest ciężki, możesz poprosić o skierowanie do lekarza dermatologa, który specjalizuje się w skórze i jej problemach. U wielu kobiet trądzik może utrzymywać się przez wiele lat, a pogorszenie stanu pojawia się przed miesiączką. Jest to związane ze zmianami hormonalnymi.

Ten rodzaj trądziku zwykle ustępuje bez leczenia u kobiet stosujących środki antykoncepcyjne. U starszych dorosłych nagły początek ciężkiego trądziku może sygnalizować jakąś chorobę wymagającą pomocy lekarskiej. Jest wiele przyczyn powstawania trądziku, ale cztery główne czynniki powodują takie zmiany na skórze, są to nadwyżka produkcji łoju, mieszki włosowe zatkane przez sebum i martwe komórki skóry, bakterie, zbyt duża aktywności pewnego rodzaju hormonu (androgenów). Jest wiele metod na leczenie trądziku warszawa, dlatego warto umówić się na wizytę w gabinecie, porozmawiać z lekarzem i poddać skutecznej terapii. Trądzik zwykle pojawia się na twarzy, czole, klatce piersiowej, górnej części pleców i ramionach, ponieważ te obszary skóry mają najwięcej gruczołów łojowych.