Dlaczego trzeba usuwać kamień z ekspresów do kawy?

Odkamienianie ekspresów do kawy, czajników i innych urządzeń AGD jest bardzo ważne, niektórzy producenci ostrzegają nawet, że gwarancja wygaśnie, jeśli odkamienianie nie jest przeprowadzane regularnie.

Mogą pojawić się różne problemy z działaniem ekspresu do kawy, gdy odkamienianie nie zostanie wykonane na czas, może to być wyciek wody, nadmierne kapanie, zmniejszony lub zatrzymany przepływ wody, zbyt zimna kawa, dziwne odgłosy.

Dlaczego trzeba usuwać kamień z ekspresów do kawy?

Odkamieniacze w płynie do ekspresów

Zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy, że niektóre urządzenia lub produkty domowe muszą być od czasu do czasu oczyszczane z kamienia, aby utrzymać ich optymalną wydajność. Kamień to odkładanie się osadów mineralnych z wody we wnętrzu niektórych urządzeń. Rozwój kamienia może powodować problemy, takie jak nieefektywne ogrzewanie, zatykanie innych obszarów w ekspresie i wahania temperatury. Odkamienianie to procedura usuwania kamienia, proces jest zwykle wykonywany przez płukanie elektryczne lub przy użyciu środka odkamieniającego lub chemicznego odkamieniacza.

Odkamienianie ma kluczowe znaczenie dla utrzymania ciągłości działania ekspresów do kawy. Jeśli kamień nie zostanie usunięty, nagromadzenie osadów może spowodować awarię sprzętu, co z kolei może spowodować poniesienie wysokich kosztów w celu naprawy. Espresso składa się w 98% z wody, dlatego niezbędna jest woda dobrej jakości. Osadzanie się kamienia również dzieje się w ekspresach do kawy i wpływa na smak kawy. Drobne osady, węglan wapnia i węglan magnezu są zwykle obecne w wodzie i powodują osadzanie się kamienia na bojlerze, rurze i sieci dysz ekspresu do kawy.

Podczas gdy większość osadów można usunąć poprzez filtrację lub regularną wymianę filtrów do kawy, wysoki poziom węglanu wapnia i węglanu magnezu wymaga specjalnego środka chemicznego do usuwania kamienia. Odkamieniacz w płynie ariete regularnie stosowany powoduje, że ekspres do kawy działa na optymalnym poziomie. Zmniejsza to koszty energii, jak również ryzyko awarii sprzętu, oszczędzając w ten sposób czas i pieniądze potrzebne do jego naprawy.