Jak działa aparat USG?

Z pewnością w medycynie bardzo ważne są szybkie oraz oczywiście trafne diagnozy, jakie stawia lekarz podczas badania.

Z pewnością będzie to szczególnie ważne w przypadku izby przyjęć, kiedy możemy mieć do czynienia z dużą ilością pacjentów, którzy będą wymagali szybkiego badania, określenia problemu i skierowanie na odpowiednie badanie dodatkowe lub też od razu na leczenie do odpowiedniego lekarza. Obecnie w tym celu wykorzystywane są przykładowo aparaty USG, dzięki którym możemy wykonać zdjęcia przykładowo jamy brzusznej, różnych organów wewnętrznych. Warto zwrócić uwagę, że jest to badanie bezpieczne, które bezinwazyjnie pozwala określić stan narządów wewnętrznych. Obecnie stosowane aparaty USG posiadają bardzo wysokie rozdzielczości, dzięki czemu można także diagnozować bardzo łatwo nawet małe narządy. Pamiętajmy także, iż na obrazie z USG może występować różnego rodzaju szarość, dzięki temu możemy uzyskać dodatkowe informacje na temat naszego pacjenta. W przypadku badania USG wykorzystywany jest charakterystyczny żel, a pozwala on na lepsze przenikanie fal przez ciało, potrafi także wyeliminować pęcherzyki powietrza, które mogą powodować różnego rodzaju zakłócenia. W tym przypadku poprawiamy także przewodzenie fal dźwiękowych, poprawiające tym samym jakość obrazu. Niekiedy także tego rodzaju badanie można wykonać w wannie, gdzie będziemy mogli liczyć na dużo lepsze przewodnictwo. Jak działa aparat USG?

Możemy oczywiście spotkać różnego rodzaju modele aparatów USG, z pewnością mogą one posiadać głowicę liniową, w tym przypadku możemy liczyć na najlepszy obraz, jednak jest to obraz dość płytki, i w tym przypadku najlepiej sprawdza się do badania narządów powierzchniowych.

Innym przykładem jest głowica sektorowa, które charakteryzuje się tym, iż posiada czujniki w elemencie, który się obraca. W tym przypadku zyskujemy nieco gorszą rozdzielczość, jednak możemy w ten sposób diagnozować zmiany w sercu oraz obszary między żebrami. W przypadku głowicy Convex zyskujemy bardzo dobre rezultaty, w tym przypadku obraz posiada kształt wachlarza, charakterystyczny do ułożenia fal w przypadku tego rodzaju rozwiązania. Oczywiście najlepszym sposobem będzie zastosować głowicę matrycową, która pozwala na uzyskiwanie obrazu 3D w czasie rzeczywistym. Z pewnością będzie to miało duży wpływ na prędkość wykonywania badań, a także na trafność stawiane diagnozy. Oczywiście aparat USG powinien być jak najwygodniejszy, może być również mobilny, tak aby w przypadku dużej ilości pacjentów można było zabrać go do odpowiedniej sali, dzięki temu możemy znacznie zwiększyć moce przerobowe oraz ilość badanych pacjentów.