Jak przetestować nasze łącze internetowe?

Coraz częściej wykorzystujemy różnego rodzaju urządzenia przenośne podłączone do internetu, może być to oczywiście smartfon czy też tablet, ale obecnie także podłączamy do sieci telewizory.

Oczywiście warto sprawdzić na jaki sygnał, transfer danych będziemy mogli liczyć w danym pomieszczeniu. Niekiedy transfer może być zbyt słaby, aby przykładowo oglądać filmy w wysokiej rozdzielczości. Obecnie możemy wykonać testy za pomocą narzędzi online, które pokażą jaka jest realna prędkość pobierania oraz wysyłania danych w naszym przypadku.

Jak przetestować nasze łącze internetowe?

Co wpływa na spadek transferu

Dzięki temu dowiemy się, czy możemy korzystać z telewizora poprzez sieć Wi-Fi w obecnym położeniu routera, czy też należy wykorzystać przykładowo wzmacniacz sygnału, który pozwoli na komfortowe oglądanie filmów. Naturalnie możemy także sprawdzać sygnał, w przypadku kiedy zauważymy pewne nieprawidłowości, strony internetowe będą się dłużej ładowały czy też będziemy mieli problem z połączeniem przez komunikatory, takie jak Skype. Często są to problemy, które możemy łatwo wyeliminować, przykładowo ograniczające prędkość aktualizacji oprogramowania.

Podczas sprawdzania prędkości naszej sieci powinniśmy wyłączyć przeglądarkę, inne programy które mogłyby się łączyć z siecią internet. Dodatkowo należy sprawdzić czy w tym momencie nie są podpięte takie urządzenia jak smartfon czy też tablet, które również mogą korzystać z zasobów internetowych. Wówczas wchodzimy na stronę internetową, która umożliwia sprawdzenie prędkości, włączamy przycisk start i czekamy, na początku zostanie sprawdzony transfer pobierania, następnie wysyłania. Dostaniemy informacje na temat prędkości, jaką możemy uzyskać w naszym domu.

Jeżeli stwierdzimy, iż wszystkie potencjalne problemy zostały wyeliminowane, a prędkość nadal nie jest zadowalająca, wówczas warto skontaktować się z dostawcą internetu. Oczywiście programy takie jak speed test mogą pokazać nam także opóźnienie bufora czy też ping. Z pewnością będzie to także możliwość sprawdzenia prędkości internetu bezprzewodowego w poszczególnych pomieszczeniach naszego domu.