Kominek to bardzo ciekawy element wyposażenia salonu. Jest to zarówno element dekoracyjny, jak i nowoczesne urządzenie służące do ogrzewania.
Dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań możliwe jest jednak ogrzewanie nie tylko tego pomieszczeni, w którym sam kminek się znajduje, ale również innych pomieszczeń. Potrzeba jednak zastosować odpowiednie rozwiązania, które pozwolą na sprawne rozprowadzanie ciepła do tych pomieszczeń. Zasadniczo stosuje się kominki z wkładem wyposażonym w płaszcz wodny, lub też kominki, których wkład jest dostosowany do instalacji DGP, czyli dystrybucji gorącego powietrza. Polega to na tym, że przez specjalne otwory w obudowie zasysane jest powietrze, a następnie poprzez kontakt ze wkładem ogrzewa się i wędruje kanałami do innych pomieszczeń. System ten może być wspomagany przez elektryczne urządzenia, takie jak wentylatory pozwalające na szybsze i sprawniejsze rozprowadzanie powietrza. Kominki z płaszczem wodnym pozwalają na natomiast na podłączenie do kaloryferów oraz do systemów podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Ważna jest także izolacja niektórych elementów, stosuje się w tym przypadku materiały ogniotrwałe takie jak maty ceramiczne. Różne mogą być tez materiały z jakich wykonane są wkłady kominkowe. Mogą to być stalowe wkłady kominkowe lub też wkłady żeliwne.
Wkłady żeliwne charakteryzują się dużą zdolnością do akumulacji ciepła, więc może ono być wykorzystywane jeszcze jakiś czas po wygaszeniu ognia w kominku. Są one też bardziej odporne na korozję. Wkłady stalowe są jednak bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, czy tez spowodowane zbyt gwałtownymi zmianami temperatury. Aby zwiększyć pojemność cieplną takiego wkładu można zaś zastosować obłożenie go płytkami szamotowymi. Jest jeszcze jeden aspekt, na który warto zwrócić tu uwagę. Chodzi o wygląd kominków. Ze względny na to, ze stal jest bardziej plastyczna, to stalowe wkłady kominkowe mogą przyjmować praktycznie dowolny kształt. Wkłady żeliwne również mogą być bardzo pięknie wykonane, ale pole manewru jest tu już znacznie mniejsze.