Podstawowe rodzaje materiałów na panele podłogowe

Kiedy szukamy odpowiedniego materiału na naszą podłogę mamy do wyboru różne materiały.

Zarówno laminat, jak i winyl to sztuczne pokrycia podłogowe, które są podobne do parkietu. Podczas gdy podłoga laminowana jest zwykle tańsza, podłoga winylowa lepiej sprawdza się w wilgotnych pomieszczeniach. Laminat i winyl to sztuczne wykładziny podłogowe bardzo podobne do parkietu. Podczas gdy laminat jest twardą wykładziną podłogową, panele winylowe są jedną z elastycznych wykładzin. W fazie podejmowania decyzji wyboru między laminatem a winylem, należy zwrócić uwagę na różnice pomiędzy tymi materiałami. Oba materiały mają ze sobą wiele wspólnego, wizualnie są bardzo zbliżone do parkietu drewnianego, ale są znacznie tańsze niż podłogi drewniane. Ponadto zarówno podłogi laminowane, jak i winylowe są łatwe w pielęgnacji i wytrzymałe. Laminat i winyl również mają różne możliwości jeżeli chodzi o wybór kolorystyki, oba materiały zapewniają duży wybór kolorów, dekorów i wzorów. Głównym składnikiem podłogi laminowanej jest drewno, specjalny papier i warstwy plastiku. Warstwa wierzchnia impregnowana jest melaminą, rodzajem żywicy syntetycznej. Chroni to drukowaną warstwę dekoracyjną pod spodem. Podstawowe rodzaje materiałów na panele podłogowe

Dekor to wizualnie wyczuwalna powierzchnia, pod nią znajduje się drewniana płyta nośna, a dokładniej płyta wiórowa lub płyta pilśniowa o średniej lub dużej gęstości.

Płyty winylowe są również znane jako PCV czyli polichlorek winylu. to dość, twarde i termoplastyczne tworzywo sztuczne. Można go przetworzyć w miękką, sprężystą wykładzinę podłogową tylko przez dodanie plastyfikatorów. Podłogi winylowe są dostępne w wersji z pełnego materiału lub z płytą HDF jako nośną. Oba rodzaje posiadają warstwę nośną wykonaną z winylu, która zabezpiecza warstwę dekoracyjną. Solidny materiał składa się w całości z winylu i nadaje się szczególnie do wilgotnych pomieszczeń. Tego rodzaju jest chętnie wykorzystywane w pomieszczeniach, w których możemy mieć do czynienia z wilgocią, w kuchniach i łazienkach. Jednak doskonale mogą służyć jako panele podłogowe do salonu, zapewniają bowiem dużą wygodę, są sprężyste, zatem dobrze się po nich chodzi i zapewnia wysoki poziom komfortu.