Rehabilitacja jest pomocna przy wielu schorzeniach

Kiedy ktoś dozna urazu wymagającego rehabilitacji, może otrzymać pomoc od różnych członków zespołu fizjoterapeutycznego, w zależności od rodzaju kontuzji.

Członkowie zespołu współpracują ze sobą, aby osiągnąć jak najlepszy rezultat. Chociaż niektóre obszary ich specjalizacji mogą się pokrywać, każdy członek ma odrębną rolę do odegrania w procesie powrotu do zdrowia. Fizjoterapia jest to rodzaj rehabilitacji, która dotyczy dysfunkcji ruchowych wynikających z zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego lub neurologicznych. Urazy mięśniowo-szkieletowe obejmują mięśnie, kości, ścięgna i więzadła. Rehabilitacja jest pomocna przy wielu schorzeniach

Przykładami tego są osteoporoza, zapalenie ścięgien i stawów, bóle pleców, urazy kolan i ramion.

Chociaż fizjoterapia jest zalecana we wszystkich tych przypadkach, mogą być również potrzebne inne rodzaje rehabilitacji. Zaburzenia neurologiczne obejmują układ nerwowy i mogą powodować paraliż lub niedowład części ciała. Przykładami są udar, choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, porażenie mózgowe, i wiele innych. Podobnie jak w przypadku urazów mięśniowo-szkieletowych, mogą one również wymagać różnego rodzaju rehabilitacji. Każda osoba, która nie jest w stanie wykonywać normalnych codziennych czynności, takich jak kąpiel, ubieranie się, samodzielne jedzenie posiłków, czy gotowanie, ma drobne problemy motoryczne, problemy poznawcze lub deficyty czuciowo-motoryczne, potrzebuje pomocy terapeuty zajęciowego. Tacy rehabilitanci zajmują się wieloma problemami, takimi jak urazy czy złamania kończyn, udarem, zapaleniem stawów, urazami mózgu, porażeniem mózgowym, autyzmem i innymi opóźnieniami rozwojowymi i chorobami neurologicznymi u osób dorosłych i dzieci, a rehabilitacja ogólnoustrojowa może w wielu przypadkach bardzo pomóc. Logopedzi pracują z pacjentami, którzy mają problemy z mową lub połykaniem. Ktoś, kto przeszedł udar, zdecydowanie potrzebuje terapii logopedycznej, aby móc samodzielnie jeść bez ryzyka zadławienia, a także przywrócić prawidłową funkcje mowy. Logopedzi pracują również w szkołach z dziećmi z wadami wymowy czy opóźnieniami rozwojowymi, takimi jak zespół Downa, autyzm, ADHD i inne podobne schorzenia.