Tradycyjne wyroby piekarskie

Kiedy kupujemy w sklepie pieczywo, dobrym pomysłem jest zwrócić uwagę na wyroby pełnoziarniste.

Oznacza to, że powstały z mąki, gdzie nie zostały odrzucone okrywa ani zarodki w procesie produkcji. Pomimo iż może się wydawać, że tego rodzaju mąka jest zanieczyszczona, to jednak posiada one naturalne minerały, błonnik, i witaminę B. W przypadku kiedy kupujemy pieczywo z mąki oczyszczonej, jest ona mniej bogata w składniki odżywcze, podobnie z pieczywem, ponieważ ciemne pieczywo jest wykonane z mąki mniej oczyszczonej. Z pewnością jest to bardzo dobry pomysł kiedy chcemy się odżywiać zdrowo, jednak osoby ze słabszym żołądkiem powinny wybierać pieczywo z mąki oczyszczonej. Oczywiście trzeba zwracać także uwagę czy chleb jest wykonany na zakwasie, dzięki temu mamy pewność, że został wykonany według zwyczajowych przepisów, i gdzie do produkcji wykorzystywana jest tylko mąka, woda oraz sól. Tradycyjne wyroby piekarskie

Produkcja zakwasu odbywa się na bazie wody oraz mąki, tego rodzaju rozczyn pozostawia się do fermentacji, oczywiście trzeba zadbać o odpowiednią temperaturę, a także odpowiedni czas powstawania zakwasu.

Doświadczeni piekarze wiedzą, iż w przypadku zakwasu można dodawać także w trakcie wodę lub też mąkę w zależności od potrzeb. Tego rodzaju zakwas może powstawać przez 5 dni lub też dłużej. Dlatego też niektóre piekarnie wykorzystują drożdże aby przyspieszyć wzrost ciasta, co jednak nie zawsze jest dobrym pomysłem, ponieważ zakwas ma właściwości przeciwpleśniowe, a także bardzo pozytywnie wpływa na florę bakteryjną. W procesie fermentacji powstaje kwas mlekowy, który sprawia że chleb jest pulchniejszy i dłużej zachowuje świeżość. Zasadniczo chleb produkowany jest z mąki pszennej i żytniej pełnoziarnistej, chociaż często spotyka się mieszanki, wszystko zależy od tego jakie pieczywo preferujemy, wówczas możemy wybrać odpowiedni smak. Możemy także znaleźć na rynku chleb orkiszowy, jest to produkt pozyskiwany z ziaren podobnych do pszenicy, jednak jest bardziej bogaty w białko, błonnik, żelazo, fosfor, potas oraz witaminę B6. Dlatego jest to świetny pomysł jeżeli dbamy o swoje zdrowie, odchudzamy się. Jeżeli chcemy znaleźć dobrą piekarnię w naszej okolicy, to wyszukamy ją pod Linkiem, na stronie dostępna jest lista okolicznych piekarni. Są to często nagrodzone piekarnie, które mogą zaoferować najlepszej jakości pieczywo, bułki, chleb, czy bagietki.