WINO MUSUJĄCE CZY SZAMPAN?

Przez wielu wino musujące nazywane jest szampanem. Co ciekawe, można pokusić się o stwierdzenie, że każdy szampan, w istocie jest winem musującym, jednak nie każde wino musujace jest szampanem! Na czym polegają różnice?

Szampan to trunek, który kojarzy nam się z luksusem. Sięga się po niego w wyjątkowych sytuacjach, aby podkreślić sukces, uczcić jubileusz, itd. Jest dość drogi. Cena wynika z wielu czynników. Szampan pochodzi z regionu Francji, zwanego Szampanią. Opracowano tam specyficzne metody przygotowywania wina, ze względu na trudne warunki atmosferyczne. Trunki poddaje się powtórnej fermentacji, dzięki czemu zyskują bąbelki i charakterystyczny smak. Szampana tworzy się z trzech rodzajów winogron: chardonnay, pinot meunier, a także pinot noir.

Jeśli chodzi o popularne wino musujące, cena wyraźnie wskazuje na to, że nie mamy do czynienia z tak szlachetnym trunkiem, jakim jest szampan. Nie oznacza to jednak, że jest to złej jakości napój alkoholowy. Wielu winiarzy, przygotowując musujące wino stosuje tzw. metodę szampańską, która stroni od dosładzania wina i nie nasyca go sztucznie gazem. Co ważne, nie oznacza to, że dobre wino musujące występuje jedynie w postaci wytrawnej. Konsumenci mogą wybierać od trunków wytrawnych, przez półsłodkie aż do słodkich.

Dobre wino musujące serwowane jest w różnych sytuacjach. Może służyć jako aperitif, aby pobudzić apetyt. Zdarza się, że sięga się po nie w przypadku lekkich dań głównych. Rodzaje półsłodkie oraz słodkie często komponowane są z deserami, owocami i tortami.

Warto pamiętać również, że dobre wino musujące powinno sprawiać przyjemność w konsumpcji. Powinno podawać się je schłodzone, najlepiej w temperaturze 7-8 stopni Celsjusza. Nie powinno się mieszać go z innymi alkoholami, a już na pewno nie spożywać po tych wysokoprocentowych.
Jeśli są Państwo zainteresowani dobrej jakości winami musującymi, warto zajrzeć na stronę wina.pl, gdzie można znaleźć najlepsze trunki z całego świata. W ofercie sklepu znajdują się wyśmienite wina musujące, które zachwycą niejednego miłośnika tych szlachetnych trunków.