Istnieją trzy główne metody stosowane przy opracowywaniu produktu, czyli przejście od pomysłu do fizycznego, trójwymiarowego prototypu produktu.
Produkcja subtraktywna to proces opracowywania produktu, który w sposób ciągły odcina materiał od pełnego bloku, takiego jak metal. Można to zrobić ręcznie lub przy użyciu maszyn CNC sterowanych numerycznie. Formowanie wtryskowe jest procesem produkcyjnym stosowanym do wytwarzania produktów w dużych ilościach. Jak sama nazwa wskazuje, części są wytwarzane przez wtryskiwanie nagrzanego materiału do formy. Produkcja addytywna, czyli druk 3D, to proces wytwarzania trójwymiarowych obiektów z pliku komputerowego, w którym część jest budowana przez dodawanie materiału warstwa po warstwie. Obecnie coraz więcej firm z różnych branż stosuje proces drukowania 3D, ponieważ ma on wiele znaczących zalet w porównaniu z bardziej tradycyjnymi metodami produkcji produkcji. Jedną z największych zalet technologii drukowania 3D jest szybkie prototypowanie. Szybkie prototypowanie to możliwość zaprojektowania, wyprodukowania i przetestowania niestandardowej części czy projektu w jak najkrótszym czasie. Ponadto, w razie potrzeby, projekt można zmodyfikować bez negatywnego wpływu na szybkość procesu produkcyjnego. Zanim przemysł druku 3D rozkwitł, wyprodukowanie prototypu zajęłoby tygodnie. Za każdym razem, gdy dokonywano zmiany, do procesu dodawano kolejne tygodnie.
Biorąc pod uwagę czasy wysyłki, pełne opracowanie produktu od początku do końca może zająć nawet rok.
Dzięki technikom drukowania 3D firma może zaprojektować część, wyprodukować ją na profesjonalnej drukarce 3D i przetestować, a wszystko to w ciągu kilku dni, a czasem nawet krócej. Obecnie wiele firm krajowych i zagranicznych świadczy usługi usługi druku 3d. Dla małych firm, a nawet osób fizycznych, różnica ta jest znacząca. Swoboda i kreatywność dzięki drukowi 3D oznacza, że prawie wszystko można stworzyć bez potrzeby magazynów pełnych drogich maszyn. Nie ma długich czasów realizacji, zwykle związanych z koniecznością outsourcingu złożonych projektów produkcyjnych.