Ikony sakralne znajdziemy nie tylko w Kościele Prawosławnym

Krzyż trzymany w dłoni, czerwona tkanina owinięta na ramieniu lub subtelny ślad światła wokół oczu lub głowy świętego, w ikonach sakralnych wszystkie te szczegóły opowiadają część historii, narracji biblijnej.

Znaczenie ma nawet to, gdzie w cerkwi wiszą ikony. Ikony uczyły ludzi biblijnych historii, zanim Biblia była dostępna dla mas. Dawniej wiele osób nie potrafiło pisać ani czytać, zatem ikony sakralne przybliżały im postaci i wydarzenia z życia Jezusa, Maryi Panny i świętych.

Ikony sakralne znajdziemy nie tylko w Kościele Prawosławnym

Jaką symbolikę mają ikony?

Ikony są często opisywane jako okna do nieba, opowiadają nam historię z Biblii. Są one powszechnie w Kościele Prawosławnym, ale znane były również w Rzymie, Egipcie, Bizancjum, Syrii. Powstanie pierwszych ikonografii szacuje się na V-VI wiek. Wszystko w ikonie jest skrupulatnie wykonane i ma znaczenie, kąty, kolory, światło, symbole. Przykładowo jeśli przedstawia się świętego trzymającego krzyż, oznacza to, że osoba ta była męczennikiem za swoją wiarę.

Nawet sposób, w jaki farba jest nakładana na ikony, różni się od warstw na obrazie. Zazwyczaj na obrazach najpierw nakładane są kolory jasne, a następnie ciemne, co daje efekt światła padającego z krawędzi. Ale na ikonie ciemne kolory są nakładane przed jasnymi. W ten sposób pokazujemy, że światło pochodzi z wnętrza. Większość współczesnych ikon kojarzy się z malowaniem drewnianych paneli, mogą one wisieć w kaplicach, w katedrach i w domach. W rzeczywistości wszystkie współczesne ikony są kopiami starszych.

Jeśli chcesz się nauczyć, jak wytwarza się ikony, możesz wziąć udział w zorganizowanych warsztatach, gdzie poznasz sztukę tradycyjnego ikonopisania, renowacji ikon, ołtarzy, kościołów. Wszędzie tam, gdzie się znajdują, zazwyczaj istnieje porządek w sposobie ich wieszania. Ikona Chrystusa zawsze wisi po prawej stronie, a obok Chrystusa znajduje się ikona Jana Chrzciciela. Po lewej stronie wisi ikona Matki Boskiej, zwykle z Dzieciątkiem na rękach. Ikony są symbolami, które miały ludziom przypominać Boga, wierni mogli w ten sposób oddawać swoją cześć Bogu i poznawać historie biblijne.