Podstawowe informacje na temat tomografii komputerowej

Obecnie państwowa oraz prywatna służba zdrowia na terenie Polski oferuje bardzo wiele różnych rodzajów usług medycznych czy też badań kontrolnych.

Do tego grona należy zaliczyć między innymi szeroko pojętą tomografię komputerową. Badanie to charakteryzuje się wysokim poziomem precyzji oraz umożliwia uzyskiwanie dokładnych obrazów medycznych, które są następnie analizowane przez wyspecjalizowanych lekarzy. Takie badania są często wykorzystywane do wykrywania różnych chorób czy też oceniania skuteczności leczenia i jego postępów.

Podstawowe informacje na temat tomografii komputerowej

Co warto wiedzieć o tomografii komputerowej?

Jeśli chodzi o badanie diagnostyczne, jakim jest tomografia komputerowa to w swoim działaniu wykorzystuje ono promienie rentgenowskie, więc wykorzystana metoda obrazowania jest taka sama jak w przypadku badań RTG. W porównaniu ze standardowymi zdjęciami rentgenowskimi, metoda ta umożliwia wykonanie serii zdjęć w różnych płaszczyznach. Dzięki specjalnym rekonstrukcjom lekarz ma możliwość zapoznania się z różnymi warstwami i przekrojami ciała osoby przechodzącej takie badanie.

Warto zapamiętać, że samo badanie jest całkowicie bezinwazyjne oraz bezbolesne. Pacjent musi tylko leżeć na specjalnie przygotowanym stole, a wokół niego obracają się lampy rentgenowskie odpowiedzialne za wykonanie zdjęć odpowiedniego obszaru ciała. Różne cząstki i tkanki ciała stawiają różny opór promieniowaniu rentgenowskiemu, dlatego możliwe jest wykonywanie zdjęć, podczas których obserwowane są organy wewnętrzne, kości, itp. Całość tworzy bardzo precyzyjny obraz, który jest niezwykle wartościowy dla analizującego lekarza.

Badanie tomograficzne dostępne w ofertach, takich jak na przykład https://www.medflow.pl/tomografia-komputerowa/ charakteryzuje się wysokim stopniem bezpieczeństwa zarówno dla dorosłych pacjentów, jak również dzieci. Jest to też świetna alternatywa dla pacjentów, u których nie można przeprowadzić rezonansu magnetycznego. Duża dokładność oraz możliwość badania i obrazowania wielu partii ciała, sprawia, że tomografia jest chętnie stosowana przez wielu specjalistów.