Jak sprawdzić dewelopera przed zakupem mieszkania?

Chociaż obecnie przypadki, gdy deweloper nie wywiązuje się ze swoich obowiązków względem kupujących mieszkania, są sporadyczne, to jednak i tak zawsze warto sprawdzić, komu powierzamy swoje pieniądze. Jak sprawdzić dewelopera?

Zanim zdecydujemy się na zakupienie nowego mieszkania od dewelopera powinniśmy dokładnie sprawdzić, czy rzeczywiście dana firma budująca nieruchomości jest godna zaufania.Teraz, na szczęście, jest to znacznie łatwiejsze niż przed laty. Ze względu na zmiany w prawie każdy deweloper ma obecnie obowiązek przedstawienia swoim klientom specjalnych prospektów informacyjnych, w których zawarte są kluczowe informacje zarówno o samej firmie, jak również o jej inwestycji. Dodatkowo, jeśli chcemy mieć całkowitą pewność, że deweloper jest bezpieczny, powinniśmy zwrócić również uwagę na kilka dodatkowych kwestii. Podpowiadamy, co jest najważniejsze!

Sprawdź, czy deweloper jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym terenu

Deweloper realizujący inwestycję mieszkaniową powinien być właścicielem lub też użytkownikiem wieczystym terenu, na którym znajduje się dana nieruchomość. Aby to sprawdzić, można skorzystać z ksiąg wieczystych, które dostępne są także on-line. Wystarczy posiadać numer księgi – znajdziemy go w prospekcie.

Skontroluj dewelopera w KRS – Krajowym Rejestrze Sądowym

Druga kwestia to skontrolowanie dewelopera w KRS, czyli w Krajowym Rejestrze Sądowym. Rejestr ten może odpowiedzieć nam na pytanie, czy deweloper nie jest w stanie upadłości.

Sprawdź opinie o deweloperze on-line

Nie zapominajmy także o tym, aby zobaczyć, jakie opinie posiada deweloper. Teraz to bardzo proste, ponieważ możemy błyskawicznie znaleźć je w internecie.Wystarczy tylko wpisać do wyszukiwarki nazwę dewelopera, aby dowiedzieć się, czy ma on pozytywne opinie, czy też jego klienci nie są zadowoleni z jego usług. Zatem umowę z deweloperem powinniśmy podpisać jedynie wtedy, gdy jesteśmy całkowicie pewni, że jest on bezpieczny. Wtedy unikniemy wielu poważnych problemów związanych z kupnem nieruchomości!