W ostatnich latach notuje się zwiększone zainteresowanie domami budowanymi na mniejszych działkach. Budynki również nie są tak okazałe, jak zdarzało się to w przeszłości. Dziś stawiamy na rozwiązania funkcjonalne, energooszczędne i dostosowane do potrzeb domowników, dlatego coraz chętniej budujemy niewielkie domy parterowe ogrzewane za pomocą pomp ciepła. Jeśli chodzi o poddasze, w niektórych budynkach adoptuje się je do celów mieszkalnych, w innych pozostawia jako nieużytkowe – wówczas pełni funkcję strychu. Dojście na strych musi być zapewnione, najlepiej z wykorzystaniem dedykowanych schodów strychowych.
Schody w małym domu
Jeśli poddasze zostało zaadoptowane do celów mieszkalnych, warto postawić na schody stacjonarne. Oczywiście nie muszą to być okazałe konstrukcje żelbetonowe. Świetnie sprawdzą się lżejsze w formie schody z drewna, albo schody modułowe, w tym również kręcone. Nawet niewielki dom może być komfortowy i funkcjonalny, jeśli rozsądnie dobierzemy elementy wyposażenia.
W przypadku, gdy poddasze pełni funkcję strychu, schody stacjonarne nie są potrzebne. Przestrzeń pod dachem wykorzystywana jest sporadycznie i służy jako miejsce do przechowywania przedmiotów, z których nie korzysta się na co dzień. W takim wypadku w zupełności wystarczą schody strychowe z rozkładaną drabinką. Jeśli dom jest mały i pomieszczenie, w którym znajduje się otwór strychowy również, należy wybrać model, który zajmuje niewiele miejsca. Na rynku można znaleźć wiele modeli schodów strychowych dedykowanych do małych pomieszczeń. Jeśli jednak żadne rozwiązanie nas nie zadowala, zawsze możemy wykonać rozkładane schody strychowe na wymiar. Wówczas mamy pewność, że produkt jest idealnie dopasowany do wymiarów pomieszczenia.
Ograniczona przestrzeń użytkowa a schody strychowe
Schody na strych to proste, a jednocześnie pomysłowe konstrukcje, które po złożeniu i zamknięciu klapy sprytnie „chowają się” w suficie. Na co dzień stają się więc praktycznie niewidoczne dla otoczenia i nie mają wpływu na sposób wykorzystania pomieszczenia, w którym zostały zamontowane. Drabinki strychowe rozkładamy tylko wtedy, gdy zachodzi potrzeba wejścia na strych. Rozkładanie jest bardzo proste, zajmuje dosłownie kilka sekund i można to zrobić jedną ręką.
Drabinki strychowe rozkładane i wysuwane
Oczywiście może zdarzyć się tak, że pomieszczenie jest naprawdę bardzo małe i rozkładanie harmonijkowej drabinki może jednak sprawić pewien problem. W takiej sytuacji producent schodów strychowych proponuje inne rozwiązania. Jednym z nich są schody strychowe z wysuwaną drabinką drewnianą bądź metalową. Inne rozwiązanie to schody nożycowe w całości wykonane z metalu. Skrzynia takich schodów ma zwykle mniejsze wymiary, aniżeli w przypadku klasycznych schodów z drewna, rozsunięta drabinka również zajmuje mniej miejsca. Poza tym schody nożycowe mają tę zaletę, że bez konieczności przycinania poszczególnych elementów, długość drabinki da się sprawnie dostosować do wysokości pomieszczenia.