Niszcząca siła wilgoci – jak chronić przed nią drzwi i podłogi?

Stan drzwi i podłogi może znacznie ucierpieć jeśli te elementy wyposażenia będą narażone na działanie wilgoci. Panele podłogowe będą puchnąć a od skrzydła i ościeżnicy zacznie odklejać się okleina. Jakie w takim razie powinniśmy podjąć działania, by chronić zarówno podłogę, jak i drzwi przed wilgocią? Czy to w ogóle możliwe? Na pewno mamy szansę na zredukowanie wilgoci stosując dobrą wentylację. Jednak nie bez znaczenia pozostaje odpowiedni dobór samych drzwi, jak i podłogi oraz ich właściwa konserwacja.

Zabezpieczenie drzwi przed wilgocią

Już podczas montażu konieczne jest zastosowanie odpowiedniego zabezpieczenia ościeżnic. Wyjątkiem są futryny stalowe, które tego zabezpieczenia nie wymagają. Ten zabieg jest szczególnie istotny w przypadku drzwi kuchennych i łazienkowych, gdzie wilgoć jest większa niż w pozostałych pomieszczeniach. Ościeżnice zabezpiecza się u ich styku z podłogą wykorzystując silikon. Musimy sobie jednak zdawać sprawę, że takiej czynności nie wykonuje się raz. Należy ją powtarzać co jakiś czas, ze względu na to, że silikon się rozszczelni pod wpływem kontaktu z wodą i detergentami.

Jeśli chcemy być spokojni o stan ościeżnic, to zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie wybór futryn stalowych. Jeśli jesteśmy jeszcze na etapie wykańczania wnętrz, to warto przemyśleć tę opcję. Ościeżnice stalowe nie tylko są bardzo solidne, ale także trwałe i bardzo dobrze się prezentują. Wykonane są z blachy ocynkowanej, i zabezpieczone warstwą pasywacyjną, a warstwę wierzchnią stanowi farba proszkowa. Jest to więc element drzwi odporny na wilgoć i zabezpieczony przed korozją.

A co z podłogami? Jak o nie zadbać?

Jeśli chodzi o podłogi to przede wszystkim powinniśmy już podczas ich wybierania zwrócić uwagę na to, czy są one odpowiednie dla danego pomieszczenia. Wiele modeli paneli laminowanych ma podwyższoną odporność na wilgoć, nie oznacza to jednak, że są całkiem odporne na działanie wody. Jeśli zależy nam na stworzeniu jednolitej posadzki to możemy zdecydować się np. na panele laminowane, których wytrzymałość pozwala kłaść je nawet w łazience. Nie możemy oczywiście zapominać o właściwej pielęgnacji i środkach, które zabezpieczą podłogę przed działaniem wilgoci.

Skorzystaj ze wsparcia w renomowanym salonie

Zarówno w kontekście drzwi wewnętrznych, jak i podłóg warto zasięgnąć profesjonalnej porady. Na odpowiednie wsparcie możemy liczyć odwiedzając renomowany salon drzwi i paneli. Tomaszów, Kraków, Bochnia czy Ciechanów to tylko kilka miejscowości, w których funkcjonują salony Grupy Fachowiec gdzie zawsze można liczyć na pełne wsparcie przy wybieraniu idealnych podłóg oraz drzwi.