Kominek w domu: jaki model wybrać?

Na rynku kominków domowych, które są dzisiaj jednym z marzeń większości osób budujących nowy dom, dostępne są przeróżne modele i instalacje kominkowe. Wśród nich znajdują się zarówno kominki tradycyjne, jak i alternatywy dla „brudzących” pieców, które nie zostawiają po sobie nawet śladu sadzy. Na jaki typ się zdecydować i co warto o nich wiedzieć?

Przegląd kominkowych modeli u producentów

Podstawowe modele kominków, jakie oferują współcześni producenci można podzielić na dwa główne rodzaje. Pierwszy to kominki opalane tradycyjnie (drewno, węgiel) i drugi, to kominki niewymagające opalania tego rodzaju paliwem. Pierwsze wykorzystuje się tam, gdzie jest możliwość poprowadzenia komina i odpowiedniej instalacji wentylacyjnej, a drugie tak, gdzie takiej opcji nie ma. Wśród kominków możliwych do zamontowania w nowoczesnych mieszkaniach w blokach, apartamentach czy loftach największym uznaniem cieszą się dostępne np. na stronie https://just-home.com.pl kominki elektryczne i gazowe. Jak sama nazwa wskazuje elektryczne działają dzięki prądowi i uruchamia się jednym przyciskiem, a dodatkowo mają możliwość połączenia z domowym systemem typu smart home, czyli można je włączać i wyłączać za pomocą pilota. Kominki gazowe zasilane są gazem, a ich najnowsze wersje produkuje się tak, by w momencie przypadkowego zdmuchnięcia płomienia, gaz nie ulatniał się tylko od razu jego źródło było odcinane.

Osobnym typem są tzw. biokominki, które mogą być zasilane różnego rodzaju paliwami ekologicznymi. Ich atutem jest niski koszt związany z tym, że nie wymagają one drogiej zabudowy, ani podłączenia z kominem. Zasilane są specjalnym biopaliwem, dzięki któremu wytwarzane ciepło jest czyste, ekologiczne, bardzo wydaje i utrzymuje się w pomieszczeniu tworząc w nim nastrojową aurę.

Tradycyjna czy nowoczesność w estetycznym wydaniu?

Przy wyborze rodzaju kominka najważniejsze jest podjęcie decyzji o tym, czy ma to być instalacja tradycyjna czy jednak ekologiczna. Obie opcje mają swoje zalety, ale i wady, o których warto wiedzieć. Kominki nowoczesne, takie jak ze strony https://just-home.com.pl/kominki-warszawa/ dają możliwość szybkiej obsługi i są praktycznie bezproblemowe. Nie trzeba donosić do nich drzewa, magazynować opału, męczyć się z dymem, oparami sadzy pozostającej na meblach, ani denerwować zapychającym się czasem kominem i potrzebą robienia przeglądów kominowych. Z drugiej strony, chociaż ich zalety pro środowiskowe są jak najbardziej korzystne, to takie kominki nie pozwolą cieszyć się dorzucaniem do pieca kolejnych polan drewna. Z kolei kominki tradycyjne, mimo, iż co do czystości i obsługi mają wiele wad i generują spore zaangażowanie ich właścicieli do każdego rozpalenia, to mają tą nutę naturalnego ciepła, cenioną przez nasze babcie i dziadków.
Żeby zdecydować o wyborze modelu kominka, warto kierować się funkcjonalnością i czasem, jaki możemy mu poświęcić. Osoby zapracowane, zabiegane i fizycznie przemęczone z pewnością o wiele bardziej docenią kominki nowoczesne, niż pracochłonną tradycję.