Pneumatyka w automatyce przemysłowej

Automatyka przemysłowa jest powszechnie wykorzystywana przez wiele branż, może być to chłodnictwo, spawalnictwo, hydraulika czy systemy alarmowe.

Często spotykamy rozwiązanie z zakresu automatyki w halach produkcyjnych, gdzie mogą nadzorować wiele różnych procesów, zbierać informacje za pomocą czujników oraz sterować procesem produkcji. Dzięki temu możemy optymalizować procesy czy wyeliminować błędy pracowników.

Pneumatyka w automatyce przemysłowej

Zastosowanie pneumatyki w przemyśle

Stosowanych jest wiele rozwiązań pneumatycznych, mogą być to rozwiązania dotyczące instalacji hamulcowej, instalacji zawieszenia. Można zastosować pneumatykę w profesjonalnych instalacjach przemysłowych, pneumatyka wykorzystuje urządzenia sterowane za pomocą sprężonego powietrza, wykorzystywana jest w przemyśle spożywczym, chemicznym, energetycznym. Często urządzenia pneumatyczne znajdziemy także w maszynach budowlanych oraz w rolnictwie. Urządzenia zasilane przez powietrze są bardzo efektywne, możemy wybrać maszyny, które będą dużo bardziej wydajne niż elektronarzędzia. Możemy zastosować jako zasilanie kompresory, są to sprężarki różnej wielkości, które zwiększają ciśnienie gazu, który działa jako siła na tłoki, siłowniki występujące w różnego rodzaju maszynach. Siłowniki pneumatyczne możemy wykorzystać w systemach jednostronnych oraz dwustronnych, w tym przypadku sprężarka wytwarza powietrze, które działa na urządzenie w jednym kierunku, lub też może być to sprężarka dwustronna, gdzie tłok maszyny może poruszać się w obu kierunkach.

Podstawą działania systemów pneumatycznych powinna być szczelność całego układu, sprawna pompa, jak również niezawodność wszystkich elementów. Należy zwracać uwagę na temperaturę, która może zwiększać się podczas zwiększania ciśnienia. Dlatego warto wykorzystywać sprzęt wysokiej jakości, nowoczesne sprężarki. Często systemy pneumatyczne są częścią systemów automatyki przemysłowej, wykorzystywane są w produkcji, w różnych branżach gospodarki.

Obecnie wiele firm zajmujących się automatyką przemysłową wykorzystuje rozwiązanie, jakie może zaoferować pneumatyka Koszalin to miasto, gdzie znajdziemy firmę, która oferuje bardzo ciekawe rozwiązania z zakresu automatyki stosowanej w chłodnictwie, spawalnictwie czy też systemach alarmowych. Dodatkowo wykonuje projekty hydraulicznych układów napędowych, siłowych, jak również stosuje pneumatykę w różnego typu instalacjach przemysłowych.