Szyby zespolone, nazywane także szybami termoizolacyjnymi, to rodzaj szyb składających się z dwóch lub więcej warstw szkła oddzielonych od siebie profilem dystansowym, wypełnionym powietrzem lub gazem szlachetnym.
W przypadku szyb zespolonych z więcej niż dwoma szybami, profile dystansowe umieszczone są pomiędzy każdą z warstw szkła. Rozwiązania tego rodzaju cieszą się ogromną popularnością i szerokim zastosowaniem wśród wielu użytkowników prywatnych, jak również firmowych. Są one szczególnie ważne ze względu na ochronę przed nadmierną utratą ciepła przez budynek.
Co warto wiedzieć na temat szyb zespolonych?
Szyby zespolone charakteryzują się wysoką izolacyjnością termiczną, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania pomieszczeń. Dodatkowo, szkło wewnętrzne może być wykonane ze szkła hartowanego lub laminowanego, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowników w przypadku ewentualnego pęknięcia szyby. Konstrukcje takich szyb wykazują dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz wiele innych niekorzystnych czynników. Oznacza to, że okna i inne konstrukcje bazujące na takich szybach są w stanie spełniać postawione przed nimi zadania przez bardzo długi czas.
Szyby zespolone są szeroko stosowane w budownictwie, szczególnie w przypadku budynków o wysokim standardzie energetycznym. Są wykorzystywane do produkcji okien, drzwi szklanych, witryn sklepowych, ścian działowych, balustrad, a także w fasadach budynków. Wymiana starych, jednowarstwowych szyb na szyby zespolone może przynieść oszczędności energii oraz poprawić komfort użytkowania pomieszczeń. Nic więc dziwnego, że takie cechy i atuty powodują utrzymywanie się popularności szyb zespolonych na wysokim poziomie.
Na polskim rynku działa niejeden porządny producent szyb zespolonych zajmujący się wytwarzaniem takich elementów do wielu różnych zastosowań. Firmy takie zatrudniają wykwalifikowanych oraz doświadczonych fachowców, którzy korzystają z nowoczesnego sprzętu. To wszystko przekłada się na optymalną jakość produktów i profesjonalną obsługę klientów.