Rekonwalescencja po usuwaniu ósemek

Usuwanie ósemek to zabieg chirurgiczny, który dotyczy sporej części osób. Zwane inaczej zębami mądrości, pojawiają się tylko u niektórych, jednak wiążą się z nimi liczne komplikacje. Ich wzrost może być przyczyną wykrzywienia pozostałych trzonowców. Często również pojawia się na nich próchnica. Zalegające w zakamarkach jamy ustnej jedzenie i utrudnione mycie daleko położonych zębów prowadzi do stanów zapalnych. Dlatego często już samo pojawienie się ich powinno być wskazaniem do wizyty u specjalisty. Najwięcej wskazówek przekaże nam chirurg stomatolog.

Ekstrakcja ósemek – wskazania i przebieg

Zęby te pojawiają się zwykle między 17 a 25 rokiem życia. Najlepiej jest skierować swoje kroki do gabinetu stomatologa, jak tylko zauważymy ich pojawienie. Możemy uniknąć w ten sposób wielu komplikacji. Wskazaniem jest przede wszystkim pojawiająca się próchnica i problemy natury ortodontycznej. Chirurgiczne usuwanie ósemek to zabieg trwający około godzinę. Przed jego wykonaniem należy zrobić dokładne zdjęcie pantomograficzne, które pomoże ustalić przebieg operacji. W Krakowie chirurg stomatolog wykonuje ją na miejscu: nacina dziąsło, usuwa ząb i zakłada opatrunek.

Powikłania i rekonwalescencja

Chirurgiczne usuwanie zęba może wiązać się z ryzykiem. Niestety nie da się go przewidzieć. By go uniknąć, przede wszystkim należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Nowoczesna chirurgia stomatologiczna dokłada wszelkich starań, by nie doprowadzać do powikłań. Jeśli jednak już do nich dojdzie trzeba wiedzieć jak sobie z nimi poradzić.

Opuchlizna

To jeden z najczęstszych skutków ekstrakcji zęba. Na jej zmniejszenie powinny pomóc chłodne okłady. Nie należy ich jednak przykładać bezpośrednio do policzka. Takie postępowanie może prowadzić do odmrożeń. Najlepiej okład zawinąć w bawełnianą ściereczkę lub ligninę. Dobrym sposobem jest również ssanie kostek lodu.

Ból

Może utrzymywać się nawet do tygodnia od zabiegu. Najprostszą metodą jest stosowanie tabletek przeciwbólowych. W aptece znajdziemy również żele chłodzące, które należy nałożyć w miejscu bolącym. Sprawdzą się szczególnie miejscowo. Jeśli lekarz zalecił nam przyjmowanie antybiotyku, należy bezwzględnie trzymać się dawkowania. W przypadku nie ustępowania problemu, wskazana jest ponowna konsultacja z lekarzem.

Posiłki po zabiegu

Po usuwaniu ósemek przez dwie godziny nie można przyjmować żadnych pokarmów ani nic pić. W kolejnych dniach nie należy spożywać alkoholu oraz palić papierosów. Niewskazana jest również kawa i mocna herbata. Lekarze zalecają często wprowadzenie diety półpłynnej.

Higiena

Jest podstawowym sposobem zapobiegania powikłaniom. Najlepszą metodą jest regularne płukanie jamy ustnej np. naparem z szałwii i rumianku. Dobre skutki przynosi również letnia woda z solą. Należy płukać usta najlepiej co około 3 godziny.