Opryski z herbicydów zwalczają różne gatunki chwastów

Wielu rolników decyduje się na stosowanie środków ochrony roślin, aby powstrzymać chwasty, choroby i szkodniki przed zniszczeniem upraw.

Istnieją trzy popularne rodzaje stosowanej w rolnictwie i nie tylko agrochemii, a mianowicie herbicydy o działaniu chwastobójczym, insektycydy zwalczające owady i fungicydy zwalczające choroby. Stosując herbicydy zapobiegamy rozwojowi chwastów, które konkurują z uprawami o wodę, składniki odżywcze oraz światło i przyczyniają się do znacznych strat w plonach. Porę oprysków należy oczywiście odpowiednio dobrać, aby były skuteczne.

Opryski z herbicydów zwalczają różne gatunki chwastów

Jak wybrać odpowiedni oprysk na chwasty w rzepaku?

Herbicydy można klasyfikować ze względu na czas aplikacji. Herbicydy przedwschodowe stosuje się przed sadzeniem w dowolnym momencie, zanim sadzonki chwastów przebiją się przez powierzchnię gleby. Natomiast herbicydy powschodowe stosowane są po wzejściu siewek chwastów przez powierzchnię gleby. Zazwyczaj stosowane są po rozwinięciu systemu korzeniowego na tyle, aby umożliwić ich selektywne działanie.

Herbicydy są również klasyfikowane ze względu na ich działanie, selektywność. Niektóre herbicydy są przeznaczone do zwalczania szerokiej gamy chwastów, podczas gdy inne są przeznaczone do zwalczania tylko wybranych rodzajów roślin niepożądanych, na przykład traw lub chwastów dwuliściennych. Selektywny herbicyd zazwyczaj jest opracowany do zwalczania określonych kategorii chwastów, natomiast herbicyd nieselektywny, o szerokim spektrum działania, może być używany do zwalczania chwastów zarówno liściastych, jak i trawiastych.

W plonach rzepaku możemy zauważyć zarówno chwasty trawiaste, jak i liściaste. Mogą się one rozwijać już jesienią i wczesną wiosną, zatem porę oprysków herbicydem należy odpowiednio dobrać. Przeczytasz więcej o zwalczaniu chwastów w rzepaku na stronie https://zwalczamychwasty.pl/jaki-oprysk-na-chwasty-w-rzepaku/. Kiedy chwasty rosną na polach uprawnych bez żadnej kontroli, mogą znacznie uszkodzić i zmniejszyć plony, zatem zysk z ich sprzedaży nie będzie wystarczający. Aby skutecznie pozbyć się chwastów bez zabijania plonów, wielu rolników spryskuje pola rzepaku odpowiednio dobranymi herbicydami.