W jakich miejscach w domu nakłada się izolację

Aby uzyskać optymalną wydajność energetyczną, twój dom powinien być odpowiednio izolowany od dachu do fundamentów.

W niedokończonych przestrzeniach na poddaszu zaizoluj belki stropowe między i nad podłogą, aby odgrodzić pomieszczenia mieszkalne poniżej. Jeśli dystrybucja powietrza odbywa się na poddaszu, rozważ również zaizolowanie krokwi.

W jakich miejscach w domu nakłada się izolację

Odpowiednio zaizolowany budynek wymaga mniejszych kosztów ogrzewania

W wykończonych pomieszczeniach na poddaszu izolację nakłada się między słupkami i krokwiami ścian zewnętrznych i dachu, oraz stropów z zimnymi przestrzeniami powyżej. Rozciągnij izolację w przestrzeni legara, aby zmniejszyć przepływ powietrza. Wszystkie ściany zewnętrzne również powinny być odpowiednio ocieplone, w tym ściany między przestrzeniami mieszkalnymi a nieogrzewanymi garażami, dachami szopowymi lub magazynami, ściany fundamentowe nad poziomem gruntu, ściany fundamentowe w ogrzewanych piwnicach, pełne ściany wewnętrzne lub zewnętrzne. Nie można również zapominać o odpowiedniej izolacji podłóg.

Oprócz izolacji weź pod uwagę kontrolę wilgoci i przecieków powietrza w każdym obszarze domu. Izolacja w postaci wypełnienia z natryskiwanej pianki poliuretanowej jest zwykle instalowana na poddaszu. Przed zaizolowaniem należy uszczelnić wszelkie przecieki powietrza oraz wykonać dach i inne niezbędne naprawy. Jeśli znajduje się w klimatyzowanej części domu, pamiętaj również o zaizolowaniu i uszczelnieniu dostępu do strychu. Właściwa izolacja stropów pozwoli utrzymać temperaturę sufitu zbliżoną do temperatury pokojowej, zapewniając równomierny rozkład temperatury w całym domu. Ważne jest, aby wnęka dachowa była całkowicie szczelna od klimatyzowanej przestrzeni poniżej, aby zapobiec wnikaniu wilgoci i degradacji dachu.

Jeśli strop ma wystarczającą izolację i odpowiednie uszczelnienie, a w domu nadal jest przeciąg i zimno w zimie lub zbyt ciepło w lecie, prawdopodobnie konieczne będzie dodanie izolacji z pianki od Best Point do ścian zewnętrznych. Jest to droższe rozwiązanie, ale może być warte poniesionych kosztów, zwłaszcza jeśli mieszkasz w bardzo zimnym klimacie. Jeśli wymieniasz zewnętrzną bocznicę domu, rozważ jednoczesne dodanie izolacji.