Adwokaci zajmujący się prawem cywilnym rozwiązują spory między dwoma lub więcej osobami prywatnymi.
Spory cywilnoprawne zwykle dotyczą różnych konfliktów interpersonalnych lub konfliktów z udziałem przedsiębiorstw. System prawny jest zasadniczo podzielony na dwie gałęzie: prawo cywilne i prawo karne. Adwokaci cywilni są bardziej rozpowszechnieni i mogą specjalizować się w różnorodnych dziedzinach prawa, w tym prawo odszkodowawcze, prawo pracy
prawo rodzinne i spadkowe, prawo gospodarcze i administracyjne czy prawo budowlane.
Prawo rodzinne to rozległa dziedzina prawa
Niektórzy prawnicy mogą ograniczyć swoją praktykę tylko do jednej dziedziny prawa, zwłaszcza jeśli wiadomo, że jest ona złożona i są w niej różne indywidualne specjalizacje. Może to być bardziej powszechne w niektórych obszarach prawa, które mogą nie pokrywać się z innymi dziedzinami. Prawo cywilne może również skutkować wysokimi grzywnami lub innymi konsekwencjami prawnymi, ale wyroki często mogą być znacznie lżejsze w porównaniu do prawa karnego. Ponadto ciężar dowodu winy jest wyższy w sprawach karnych niż w sprawach cywilnych.
Aby uzyskać rozwód, formalne dokumenty wraz z wnioskiem muszą zostać złożone w odpowiednim sądzie do zatwierdzenia. Prawnik rodzinny zajmujący się również rozwodami może pomóc klientom w przygotowaniu tych dokumentów lub w skompletowaniu potrzebnej dokumentacji w odpowiedzi na pozew o rozwód złożony przez drugiego małżonka. Prawnik rodzinny może pomóc klientowi wynegocjować ugodę rozwodową dotyczącą podziału majątku wspólnego. Jeśli proces ten nie obejmuje postępowania sądowego, jest zazwyczaj tańszy i szybszy niż w przypadku walki w sądzie o każdy przedmiot, który chcemy zachować.
Adwokata zajmującego się między innymi prawem rodzinnym znajdziesz na stronie https://adwokat-siemaszkobaron.pl. Prawnik może również reprezentować interesy swojego klienta na rozprawie rozwodowej, jeśli zajdzie taka potrzeba. Proces rozwodowy może być konieczny również do rozstrzygnięcia sporów dotyczących opieki nad dzieckiem, wypłacania alimentów lub podziału majątku, jeśli małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia w inny sposób, przykładowo na drodze mediacji.