Co wiesz o różach

Rosa – królowa kwiatów i królowa aromatów” – opowie koneserom piękna. Biała róża oznacza miłość i czystość. Czerwona róża to ognista miłość. Żółty to symbol zdrady i separacji ”- odpowiedzą romantyczne natury.

Co powie ogrodnik?

stnieje ogromna liczba róż. Dla wygody są one pogrupowane, a każda z nich ma wiele odmian. Dziś jest ich na świecie ponad 25 000. Każdego roku światowe szkółki wprowadzają nowe odmiany bogini róża. Jak nawigować w całej tej różnorodności, jeśli jesteś początkującym hodowcą?

 

Rozróżnij rodzaje kwiatów według liczby płatków.

  • Proste – mniej niż 8 płatków.
  • Half Terry – 8-20 płatków
  • Średnio frotte – 21-29 płatków
  • Medium Terry – 30-39 płatków
  • Gustomakhrovy – ponad 40 płatków.

 

Przejdźmy teraz do głównych grup róż.

1. Róże hybrydowe do herbaty.

Najczęstsza grupa. Krzew ma od pół metra do 1 metra wysokości, z prostymi mocnymi pniami, a na nim są pojedyncze duże kwiaty. Średnica kwiatów wynosi od 5 cm w środkowej róży i może osiągnąć 15 cm w dużej. Kwiat składa się z wielu płatków i ma charakterystyczny środkowy stożek. Bogactwo koloru takich róż jest uderzające: od delikatnej bieli po szlachetny burgund. Ponadto istnieją odmiany dwukolorowe, a nawet róże, które zmieniają kolor podczas kwitnienia.

Odporny na szkodniki i choroby, ale nie toleruje zimy. Dlatego potrzebują niezawodnego schronienia.

Hybrydowe róże herbaciane są cięte przez długi czas, więc często są prezentowane w bukietach.

2. Róże z Floribundy

Druga najczęstsza grupa róż. Krzew takich róż jest niższy, średnio 60 cm, a pnie są bardziej elastyczne niż w grupie opisanej wcześniej. Główną różnicą w porównaniu z herbacianymi różami jest to, że kwiaty są zbierane w kwiatostany 3-9 sztuk. Rozmiar kwiatu jest mniejszy – 4-9 cm, ale nawet odmiany hybrydowe herbaty mają większą różnorodność kolorów.

Kwiaty mogą składać się z niewielkiej liczby płatków (do 8) i od 8-20 (półpełne) i więcej niż 20 (podwójne).

Kształt kwiatu jest również różnorodny. Może mieć kwiaty w kształcie miseczki, płaskie lub w kształcie kielicha. Aromat pąka jest mniej wyraźny.

 Róże z Floribundy mogą już kwitnąć przez 3 fale, a ta grupa jest bardziej odporna na rosyjski klimat, dlatego częściej występują w ogrodach i kwietnikach. Ale grupa róż Floribunda jest bardzo wymagająca na glebie, na której jest sadzona. Dlatego gleba musi być okresowo karmiona przydatnymi substancjami.

3. Angielskie róże.

Pojawiły się, krzyżując stare róże francuskie, damasceńskie, burbonowe i inne róże z nowoczesnymi odmianami herbaty hybrydowej i róż Floribunda.

Mogą mieć różne kształty kwiatów, ale większość odmian ma kształt misy, rozety lub pomponu z dużą liczbą płatków. Również prawie nieograniczona paleta kolorów. Gdy płatki kwitną, mogą się rozjaśnić, blaknąć na słońcu, a na jednym krzaku widać kwiaty o różnych odcieniach. Mają niezrównany trwały aromat.

 Krzewy angielskich róż mogą się również różnić: wspinać się, rozprzestrzeniać, krasnolud, wysoki, gęsty i rzadki. Dzięki temu angielskie róże są przydatne w projektowaniu ogrodu.

4. Park róże.

Takie róże są obszernymi krzewami – średnio 1,5-2 m wysokości i 1-1,5 m szerokości. Ich pędy są tak sztywne, że do 5. roku może być potrzebna piła łańcuchowa do przycinania. Kwiaty mogą być pojedyncze lub rosnąć w 3-6 sztuk. Średnica kwiatu sięga 10 cm, a kształt pąka różni się w zależności od odmiany róż. Może być kulisty, rozetowy, złożony, a nawet płaski. Zapach jest bardzo silny i przyjemny.

5. Róże okrywowe.

Największy kwiaty rodzaje pod względem liczby odmian.. Róże wydają się być rozrzucone na ziemi z krzakami o szerokości do 2 metrów. Wysokość zależy od odmiany, od 20 cm do 1,5-2 m. Szczotki składają się z wielu kwiatów, czasem 30-40 sztuk na jednej łodydze! Liczba płatków na kwiatku może wynosić 8-20 sztuk (półpełne) i od 20 sztuk (frotte). Ponadto na jednym krzaku może tworzyć się od 80 do 150 pąków. Ale ich aromat jest słaby lub praktycznie nieobecny.

 Róże okrywowe są jednymi z najbardziej bezpretensjonalnych w pielęgnacji i poradzi sobie z nimi nawet niedoświadczony ogrodnik. Nisko rosnące odmiany można sadzić w doniczkach i wiszących koszach. Kwitnienie jest obfite i długie przez całe lato i jesień. Dużą zaletą jest to, że pędzel nie kwitnie od razu, ale z pewną częstotliwością, co wydłuża okres dekoracyjności.

6. Miniaturowe róże. (Róże karłowate lub graniczne)

Nazwa mówi sama za siebie. Są to małe krzewy o wysokości 20-50 cm, kwiaty małe, 3-5 cm, mogą rosnąć same lub zbierać w zwartych kwiatostanach 3-15 sztuk. Kolor róż jest bardzo różnorodny. Istnieją nawet odmiany, które zmieniają kolor w ciągu sezonu.

7. Róże pnące.

Rosną potężne rozłożyste krzewy o wysokości do 6 metrów. Ze względu na elastyczną łodygę takie róże zdecydowanie potrzebują podpory, do której będą się przylegały: filar, ściana, ogrodzenie. Pod tym względem najczęściej stosowany w ogrodnictwie pionowym. Kwiaty na łodydze mogą być pojedyncze lub zebrane w małe kwiatostany.

Róże pnące są podzielone na 2 podgrupy:

Różyczki o małych kwiatach (ramblers) – mają elastyczne pędy do 6 m, zdecydowanie potrzebują wsparcia. Kwiaty o średnicy 2-5 cm tworzą kwiatostany. Kwitną 1 raz w sezonie, ale obficie i przez długi czas.

Wielkokwiatowe róże pnące (kleimbers) – mają mocniejsze pędy, o długości do 2 m. Mogą się obejść bez wsparcia. Szczotki składają się z większych kwiatów, o średnicy do 10-12 cm. Niektóre odmiany są podobne do róż hybrydowych z herbatą w kształcie kielicha i dużym rozmiarem. Powtarzające się kwitnienie trwa do mrozów.

 Ten rodzaj róż wymaga szczególnej troski. Na zimę są one układane lub wyginane do ziemi i pokryte specjalnym materiałem, a niedojrzałe pędy są odcinane.

8. Róże z Grandiflora.

Kolejna grupa róż w wyglądzie kwiatu podobnego do róż hybrydowych herbaty. Mają długie proste pędy z kwiatostanami 4-5 pąków na każdej łodydze. Wysokość krzewu róży sięga 1,5-2 metrów. Kwiaty są bardzo duże – 10-15 cm i mają do 40 płatków. Ale praktycznie nie mają zapachu.

 Świetnie wyglądają zarówno na lądowaniach grupowych, jak i w formie ciętej. Kwitną przez długi czas. Są odporne na mróz i odporne na choroby.

Róże Grandiflora mają wygląd herbacianych róż hybrydowych, ale kwitną obficie i wielokrotnie, podobnie jak róże Floribunda.

9. Róże Polyanthus.

Jest to grupa karłowatych, gęsto rozgałęzionych krzewów do 55 cm ze średnimi różami, o średnicy do 6 cm, z kwiatostanów od 20 do 100 kwiatów. Dlatego patrząc na krzak wydaje się, że prawie nie ma liści, wszystko jest usiane kwiatami. Drugie imię to róże wielokwiatowe. Ważną różnicą jest to, że róże poliantusowe prawie nie mają kolców, można je sadzić nawet w przedszkolach. Niskie gatunki mogą dobrze rosnąć w pojemnikach. Aromat kwiatów nie jest nachalny i bardzo delikatny.

 Kwitnienie trwa do późnej jesieni. Może zimować nawet przy minimalnym schronieniu. Ale ta grupa jest podatna na choroby bakterii grzybowej. Róże można rozmnażać przez szczepienie lub sadzonki.

Róże Polyanthus są podobne do nisko rosnących odmian róż Floribunda, ale w przeciwieństwie do nich reprezentują rośliny z bujnymi kwiatostanami z licznych małych pąków na zwartym, czystym krzewie.

10. Naprawianie róż.

Są to silnie rosnące, stojące, rozłożyste krzewy, do 2 m wysokości. Kwiaty są bardzo duże – 8-16 cm, głównie krzaczaste (ponad 40 płatków). Kolor róż nie jest tak zróżnicowany, jak innych grup. Najczęściej występują czerwone, różowe odmiany. Mniej powszechne są beż, żółty lub biały. Mają wyraźny przyjemny, trwały aromat.

 Wielokrotnie kwitną w sezonie, od którego mają swoją nazwę. Róże naprawcze słyną z odporności na mróz.

 11. Róże piżmowe.

Swoją nazwę zawdzięczają słodkiemu, korzennemu aromatowi, który przypomina prawdziwe piżmo. Zapach jest tak silny, że nie trzeba zbliżać się do krzewów róży, aby go posmakować.

Wysokość róż może być albo bardzo duża – do 2 metrów, albo dość zwarta. W różach piżmowych kwiaty zbierają się w kwiatostany i kwitną prawie jednocześnie, zmieniając krzak w rodzaj chmury powietrznej.

 Kwitnienie jest bardzo obfite i powtarzane, z krótkimi przerwami na odpoczynek.

 12. Róże kanadyjskie.

Zewnętrznie odmianami tych róż są nisko wyprostowane krzewy. Kwiaty mają bardzo różny kształt i różną liczbę płatków (od 5 do 40). Średnica kwiatów może osiągnąć 9 cm, a także kolor jest zupełnie inny. Dominują jasne nasycone odcienie, a także bordowe odcienie. Istnieją dwa, trzykolorowe pąki (złoty, kremowy, różowy).

 Uważa się, że takie róże są hodowane w Kanadzie, w klimacie podobnym do rosyjskiego, i dlatego można je uprawiać nawet w trudnych warunkach syberyjskich. Ale to duży błąd, ponieważ ta część Kanady ma klimat podobny do południowej Rosji i Krymu. Róże kanadyjskie są tak wytrzymałe jak róże parkowe i mogą zimować bez schronienia. Kwitnienie występuje od wczesnej wiosny do późnej jesieni.