Jak bezpiecznie wyprać buty w pralce

Wszyscy mamy ulubioną parę butów, które nosimy bardzo często, dla większości z nas to trampki. Jedna często używane obuwie z czasem się brudzi i musimy je wyczyścić.

Jednak niewiele osób wie, że niektóre rodzaje obuwia są bardzo łatwe do czyszczenia, przykładowo płócienne czy bawełniane trampki. Najłatwiejszym sposobem jest po prostu przetarcie przybrudzonych butów wilgotną ściereczką, ale jeśli obuwie jest mocno zabrudzone, można je również uprać w pralce bez uszkadzania. Chociaż nie zaleca się wrzucania obuwia do zwykłego cyklu prania i liczenia na najlepsze efekty, jest kilka prostych sposobów, które pomogą wyczyścić buty przy minimalnym wysiłku i ryzyku zniszczenia. To, czy należy prać buty w pralce, zależy ostatecznie od tego, z czego są wykonane. Sprawdź na metce, czy możesz użyć pralki do czyszczenia takich butów. Buty płócienne można łatwo wyczyścić po włożeniu do pralki automatycznej. Jednak buty skórzane lub wyjściowe, buty zamszowe i kalosze należy trzymać z dala od pralki i zamiast tego należy je profesjonalnie wyczyścić zgodnie z wymaganiami konkretnego materiału.

Podobnie, obuwie wykonane z delikatnych materiałów lub takie, które są zdobione aplikacjami, należy czyścić ze specjalistyczną starannością.

Trampki i buty dziecięce można łatwo prać w pralce, ponieważ często są wykonane z materiałów takich jak nylon, bawełna czy poliester. Te materiały są w stanie wytrzymać pranie w pralce bez większych problemów. Najpierw należy sprawdzić, czy można prać buty w pralce, jeśli tak, warto zaoszczędzić sobie czasu i energii zużywanego podczas ręcznego czyszczenia butów. Najpierw jednak należy zetrzeć jak najwięcej brudu szczoteczką lub szmatką oraz wyjąć sznurówki. Następnie buty umieszczamy w starej poszewce na poduszkę lub pokrowcu do prania bielizny, aby zapobiec ich zniszczeniu. Do prania obuwia używamy łagodnego detergentu i włączamy delikatny cykl prania w niskiej temperaturze, aby buty nie wyblakły lub nie rozkleiły się. Wyprane buty najlepiej jest suszyć na świeżym powietrzu, ale nie w pełnym słońcu.