Na czym polega strategia uśredniania kosztów? Poradnik dla osób inwestujących w kryptowaluty

Strategii inwestowania w kryptowaluty jest całkiem sporo i nieustannie pojawiają się kolejne. Jedną z nich jest strategia uśredniania kosztów. Jest to strategia polegająca na tym, że inwestor tworzy swój kryptowalut poprzez inwestycję konkretnej sumy pieniędzy w konkretnych terminach. Przykładowo: co miesiąc kupujemy Ethereum za 50 dolarów. W poniższym artykule omawiamy wszystko, co warto wiedzieć na temat strategii uśredniania kosztów.

Strategia uśredniania kosztów – informacje podstawowe 

Strategia uśredniania kosztów ma bardzo długą historię i była stosowana znacznie wcześniej przed powstaniem pierwszej kryptowaluty. Jako pierwszy zasady tej strategii opisał amerykański inwestor Bejmanin Graham w swojej książce „The Intelligent Investor” z 1994 roku. Strategia ta została przez niego nazwana jako dollar-cost-averaging (w skrócie DCA). 

Eksperci podkreślają, że omawiana strategia jest bardzo korzystna dla inwestorów, ponieważ daje duże szanse na znaczące zminimalizowanie ryzyka związanego z inwestowaniem swojego kapitału. Stosowanie tej strategii zaleca się osobom, które chcą inwestować w perspektywie długoterminowej. 

Jakie są zalety strategii uśredniania kosztów? 

Strategia uśredniania kosztów posiada bardzo dużą liczbę atutów. Przede wszystkim jej zaletą jest fakt, że nie musimy poprzedzać zakupu konkretnych kryptowalut prowadzeniem bardzo długiej analizy na temat tego, czy cena danego aktywa wzrośnie czy spadnie. W przypadku kryptowalut przewidywanie ich wartości jest wyjątkowo czasochłonne oraz obarczone bardzo wysokim ryzykiem błędu.

W ramach strategii uśredniania kosztów realizujemy zakup kryptowaluty bez względu na obowiązujące w danym momencie ceny. Kupujemy dane aktywo zarówno wtedy, kiedy jego cena jest bardzo wysoka jak i wtedy, kiedy jego notowania są niezwykle niskie. 

Następny atut strategii uśredniania kosztów to fakt, iż dzięki temu, że inwestujemy cyklicznie stosunkowo niskie kwoty, nie odczuwamy tak mocno poczynionych wydatków. W przypadku, gdy ktoś planuje w krótkim czasie zainwestować spore środki w zakup kryptowalut, może to stanowić poważne obciążenie dla jego domowego budżetu oraz niesie za sobą znaczne ryzyko inwestycyjne, 

Gdy stosujemy strategię uśredniania kosztów, nie musimy tracić czasu na wnikliwe analizowanie aktualnej sytuacji rynkowej oraz zastanawianie się, w jaki sposób będzie wyglądała wartość danych walut. Oto strona informacyjna, na której można pozyskać zdecydowanie więcej informacji na temat możliwości inwestowania w kryptowaluty bez wychodzenia z domu.