W rozwiązaniach pompowych liczy się wydajność, skuteczność i uniwersalność. W przemyśle wykorzystywanych jest wiele różnych typów i rodzajów pomp. W zależności od zadania, substancji tłoczonej, środowiska w jakim pracują.
Pompy membranowe to pompy chętnie wykorzystywane w różnych branżach przemysłowych. Popularność swą zawdzięczają nie tylko bardzo dobrym parametrom technicznym, parametrom ssania, ale i możliwościom zastosowania. Pompy membranowe to jedne z najbardziej uniwersalnych rozwiązań pompowych. W zależności od materiału z jakiego zostały wykonane, mają zdolność tłoczenia szerokiego spektrum zróżnicowanych substancji. Pracują one w przemyśle tłocząc wodę brudną, ścieki, substancje chemiczne, kwasy, farby, ciecze gęste, ciecze lepki, ciecze z zanieczyszczeniami stałymi, a nawet substancje spożywcze. Dodatkowo to pompy mało awaryjne. Prosta konstrukcja pomp, niewielka liczba elementów tworzących ją sprawiają, że są to pompy praktycznie bezobsługowe. Zaś ewentualne prace konserwacyjne czy naprawcze nie są na tyle skomplikowane, co w przypadku innych typów pomp.
Skuteczność i żywotność pompy zależy przede wszystkim od jej prawidłowego doboru. Tu niezwykle istotna jest odpowiednia wiedza z zakresu fizyki, chemii i techniki pompowej. Dobór techniczny pompy powinien być zostać wykonany przez specjalistę, po wcześniejszej dogłębnej analizie warunków aplikacji oraz substancji, które będzie pompowana. Na rynku znajdziemy kilka firm specjalizujących się w tym temacie, które oferują nie tylko dostarczenie pompy, ale i jej dobór techniczny. Należy podkreślić, że częstą przyczyną awarii pomp, awarii instalacji czy niedostatecznej efektywności, jest właśnie zły wybór urządzenia pompującego. W przypadku pomp membranowych, których jak już wspomniano, konstrukcja jest dość prosta, dobór ten opiera się na wyborze właściwych materiałów, z których zbudowana jest pompa, jej membrany oraz parametrów wydajnościowych.