Każdy pijany kierowca, zatrzymany za kierowanie pod wpływem alkoholu musi liczyć się z konsekwencjami, którymi są zatrzymanie prawa jazdy, kara finansowa, a nawet pozbawienie wolności. W określonych sytuacjach można wnioskować o umorzenie karnego postępowania jednak, zatrzymanie dokumentów na określony czas jest podstawową karą i chyba najbardziej dotkliwą, zwłaszcza dla osób, które użytkują pojazd w celach zarobkowych.
Zatrzymanie prawa jazdy to podstawa
W tej kwestii niestety nie można liczyć na taryfę ulgową. Bez względu na to, czy czyn został zakwalifikowany jako wykroczenie, bo kierowca miał mniej niż 0,5 promila czy też popełnił przestępstwo, bo alkomat wskazał znacznie wyższy wynik, prawo jazdy zostanie zatrzymane.
Takie same konsekwencje poniesie osoba która:
– była pod wpływem alkoholu i środków odurzających
– mimo nakazu sądowego prowadziła pojazd niewyposażony w blokadę alkoholową, bądź, jeśli Interlock nie został poprawnie zamontowany bądź ustawiony.
Popełniając jedynie wykroczenie, prawo jazdy może zostać zatrzymane na okres od 6 miesięcy do trzech lat. Jeśli sąd popatrzy przychylnym okiem i wyda zakaz do roku, to kierowca po upływie tego czasu odzyska uprawnienia bez ponownego zdawania egzaminu. Znacznie gorzej wygląda sytuacja osób, które popełniły przestępstwo, czyli w ich organizmie stwierdzono więcej niż 0,5 promila alkoholu. Wtedy z uprawnieniami trzeba będzie pożegnać się na wiele lat.
Jedną z najsurowszych kar stosowanych w przypadku jazdy po alkoholu, jest dożywotnie zatrzymanie prawa jazdy. O pozwolenie na kierowanie pojazdami mechanicznymi można ubiegać się wtedy dopiero po upływie 10 lat od orzeczenia i oczywiście ponowny egzamin będzie wymagany. W każdym przypadku dokumenty zostaną zabrane w chwili kontroli i stwierdzenia nietrzeźwości kierowcy. Jeśli jednak tak się nie stanie, bo kierujący nie ma ich przy sobie, będzie je zobowiązany oddać w określonym terminie.
Jednym słowem mówiąc, za jazdę w stanie nietrzeźwości da się uniknąć kary więzienia, wysokiej kary grzywny, ale nie zatrzymania prawa jazdy.
Więcej na https://adwokat24h.pl/