Czy szafy lustrzane zwiększają przestrzeń mieszkania?

Lustrzana szafa do doskonałe rozwiązanie do niedużych pomieszczeń, szczególnie słabo oświetlonych. Zapewniają wrażenie głębi i optycznie powiększają pomieszczenie. Dzięki grze świata rozjaśniają wnętrze co w połączeniuu z jasnymi ścianami sprawia, że pomieszczenie wydaje się bardziej czyste i przytulne. Szafa z lustrem na froncie pozwala zaoszczędzić miejsce w małym przedpokoju – nie musimy wieszać dodatkowego lustra na ścianie. W sypialni, która stanowi jednocześnie garderobę, lustro wydaje się być nieodzownym elementem wyposażenia.

 

Szafa lustrzana – sposób na optyczne powiększenie wnętrza

Projektanci wnętrz bardzo często podkreślają, że dzięki zastosowaniu odpowiednich trików można w łatwy sposób optycznie powiększyć przestrzeń i nadać mu wrażenie głębi. Jednym ze sposobów na to jest szafa lustrzana, która dzięki dużym lustron naklejonym na fronty doskonale rozświetli nam pokój. Cechą charakterystyczną luster jest zdolność do odbijania światła, dlatego szafa ustawiona naprzeciwko okna zdecydowanie pomaga doświetlić pomieszczenie. Lustro tworzy wrażenie głębi, dzięki czemu nawet niewielkie pomieszczenie optycznie zyska na metrażu.

Szafy lustrzane sprawdzają się w zasadzie w każdym pomieszczeniu ale szczególnie praktyczne wydają się być w przedpokoju i sypialni. Przedpokój to miejsce, w którym cała rodzina codziennie przygotowuje się do wyjścia. Każdy kto nie posiadał w tym pomieszczeniu lustra przyzna jak niekomfortowe to rozwiązanie. Bieganie w butach i płaszczu p domu w poszukiwaniu lustra szybko wymusza zmianę aranżacji przedsionka. Nie zawsze jednak pozostają jakieś wolne ściany, na których można zawiesić lustro. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest szafa z frontami lustrzanymi, która zapewni miejsce do przeglądania się tuż przed wyjściem. Ponadto lustro rozjaśni i optycznie powiększy przedpokój, który z reguły jest niewielki. 

Małą sypialnię również można w łatwy sposób optycznie powiększyć i rozświetlić dzięki zastosowaniu szafy z dużymi taflami lustra. Warto ustawić ją na wprost okna z dwóch powodów. Po pierwsze promienie słonecznie będą pięknie odbijały się od luster. Po drugie należy pamiętać, że w lustrze odbijają się ie tylko światło ale i …bałagan! Dlatego przy innym ustawieniem szafy warto zadbać o to aby łóżko było zawsze estetycznie zaścielone i jego odcienie ie potęgowało wrażenia haosu w sypialni.

 

Jak zaoszczędzić miejsce – wybieramy szafę przesuwną z lustrem

Przedpokój i sypialnia to dwa pomieszczenia, które z reguły nie są zbyt duże. Przedpokój najczęściej jest małym i wąskim pomieszczeniem, szczególnie w mieszkaniach. Z drugiej strony jest to przestrzeń bardzo mocno eksploatowana przez domowników i ilość przechowywanych w niej na co dzień rzeczy potrafi być naprawdę spora. Aby uniknąć bałaganu w przedpokoju coraz częściej wybieramy szafy rezygnując tym samym z klasycznego zestawu typu “garderoba”. Niewielkie komody i małe, odkryte wieszaki niestety nie sprzyjają zachowaniu ładu i porządku  w przedsionku mieszkania. Duża, zamykana szafa pomieści odzież wierzchnią i obuwie całej rodzi ale również i odwiedzających nas gości. W przypadku wąskich przedpokoi doskonałym rozwiązaniem będą szafy z drzwiami przesuwnymi, które nie wymagają dodatkowego miejsca na otwieranie frontów.

Z kolei na sypialnię najczęściej również wybieramy jedno z mniejszych pomieszczeń w domu – wszak miejsce to ma służyć głównie do odpoczynku w nocy i nie potrzebujemy tam aż tak wiele miejsca. Główną rolę w sypialni pełni łóżko i warto wybrać odpowiednio duży model. Aby swobodnie korzystać z szafy warto wybrać modele szaf przesuwnych, które i tutaj pozwolą zaoszczędzić miejsce i podczas otwierania nie będą kolidowały z innymi meblami.

 

Jak duże lustro wybrać?

Mogłoby się wydawać, że im większe lustro tym lepiej ale niestety to nie zawsze prawda. Wiele zależy od wielkości pomieszczenia oraz od innych elementów wyposażenia wnętrza. Jeżeli w pokoju mamy dużo mebli, dodatków a na ścianach np. wzorzyste tapety to warto pamiętać, że lustrzane odbicie podwoi tą ilość. Nie będzie to wyglądało elegancko i dodatkowo sprawia wrażenie zagraconego pokoju. w takim przypadku lepiej zdecydować się na jeden lub dwa fronty lustrzane a pozostałe zostawić z gładką i jednolitą kolorystycznie płytą. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku luster wyciętych w różnych kształtach. Takie urozmaicenie również warto stosować z umiarem. 

Projektanci podkreślają, że bardzo duże szafy lustrzane dużo lepiej wyglądają wstawione we wnękę niż jako wolnostojące meble.

 

Czy szafy lustrzane zwiększają przestrzeń mieszkania?

Jak dbać o lustrzane fronty?

Nie trzeba nikomu tłumaczyć, ze lustrzane fronty szaf wymagają częstego i dokładnego czyszczenia. Na gładkiej tafli lustra bardzo widoczne są odciski palców oraz kurz. Na szczęście nie są to trwałe i trudne do usunięcia zabrudzenia i do ich usunięcia wystarczy klasyczny zestawy do mycia szyb – płyn i papierowy ręcznik. Wrto mieć go zawsze pod ręka aby na bieżąco móc zmyć nieestetyczne ślady.