Fizjoterapia oferuje wiele korzyści dla pacjenta

Fizjoterapia nie zawsze jest pierwszym wyborem dla każdego pacjenta.

Często osoby, które doznały urazów i z przewlekłym bólem lub ograniczoną sprawnością ruchową, wolą operację od fizjoterapii, wierząc, że operacja jest szybszym i skuteczniejszym sposobem leczenia każdego problemu. Jednak większość lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej kieruje pacjentów do fizjoterapeuty jako pierwszy sposób postępowania, ponieważ jest to podejście najmniej inwazyjne i nie powodujące komplikacji. Ale to nie wszystko. Fizjoterapia ma również kilka innych korzyści, które mogą okazać się równie skuteczne, jak inne metody leczenia, a nawet lepsze. Przewlekły ból może być jednym z najbardziej frustrujących objawów dla pacjenta, zwłaszcza jeśli przyczyna jest nieznana. Jednak techniki fizjoterapeutyczne i ćwiczenia terapeutyczne mogą pomóc zrehabilitować stawy i tkanki miękkie oraz przywrócić funkcję mięśni, zmniejszając w ten sposób dolegliwości bólowe lub całkowicie eliminując ból.

A regularne wykonywanie przez pacjentów zalecanych ćwiczeń fizycznych może zapobiec nawrotom bólu oraz problemom ze stawami i mięśniami.

Podczas gdy w niektórych przypadkach nie można odłożyć operacji, fizjoterapia może pomóc uniknąć operacji w innych. Eliminując ból, wspomagając gojenie i poprawiając zdrowie fizyczne, fizjoterapia może sama pomóc w leczeniu zranionej tkanki i ułatwiać mobilność, eliminując w ten sposób potrzebę wchodzenia interwencji chirurgicznej. A jeśli przeszedłeś już operację, ćwiczenia terapeutyczne i fizjoterapia w Ostrowcu Świętokrzyskim mogą zapewnić dobrą kondycję i przyspieszyć powrót do zdrowia. Jednym z kluczowych aspektów fizjoterapii jest ocena słabych obszarów ciała pacjenta i sformułowanie planu ćwiczeń, który pomaga wzmocnić te miejsca. Rozpoznając obszary osłabienia mięśni lub szkieletu, fizjoterapeuta może przeanalizować prawdopodobieństwo wystąpienia urazu u pacjenta i opracować schemat ćwiczeń, który wzmacnia słabe grupy mięśni i stawów, zapobiegając w ten sposób przyszłym urazom i chorobom.