Jakie schody strychowe warto wybrać?

Schody strychowe są niezwykle ważnym elementem wyposażenia każdego domu z poddaszem użytkowym. Przede wszystkim pozwalają one na bezpieczny i wygodny dostęp do pomieszczeń znajdujących się na piętrze. Oczywiście, podczas wyboru schodów strychowych ważne są nie tylko ich funkcjonalne aspekty, ale także te dotyczące bezpieczeństwa, a w niektórych przypadkach schody będą musiały spełniać wymogi przeciwpożarowe. Sprawdźmy więc jakie schody strychowe warto wybrać, aby spełniały nasze oczekiwania.

Co mamy do wyboru? Jakie na rynku dostępne są schody strychowe?

Oferta rynkowa dostarcza wystarczająco dużo rozwiązań w kwestii schodów strychowych, dzięki czemu uda się wybrać odpowiedni model do przestrzeni, w której będą one używane. Dostępne są np. rozkładane schody na strych, które wykonane mogą być z różnych materiałów – najczęściej stopnie wykonane są z drewna, ale można spotkać się z metalowymi czy aluminiowymi wersjami. Składają się one z dwóch lub z trzech części. Są to swego rodzaju drabinki strychowe, które wymagają zaangażowania największej przestrzeni do ich składania i rozkładania. Są one jednak dość komfortowe w użytkowaniu.

Jeśli nie będziemy jednak dysponowali zbyt dużą przestrzenią warto rozważyć inne rodzaj schodów strychowych. Jednymi z tych, które mają zastosowane komfortowe rozwiązania i zajmą mniej miejsca od tych rozkładanych stosów, są schody strychowe rozsuwane. Wyposażone są w prosty mechanizm, dzięki któremu wygodnie się je rozstawia zarówno podczas otwierania, jak i zamykania. Dość elastyczne w rozkładaniu są metalowe schody strychowe, określane często jako nożycowe. Jednak niekoniecznie łatwo się je rozkłada, ale na pewno zyskamy z nimi wiele miejsca.

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę wybierając schody strychowe?

Bardzo istotną kwestią jest, poza rodzajem schodów strychowych, ich wytrzymałość i solidność wykonania. Znajdziemy producentów, którzy mogą poszczycić się wszelkimi wydawanymi certyfikatami, a także spełnianiem odpowiednich norm. Wówczas możemy być pewni, że schody będą bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, a codzienne użytkowanie nie będzie ich nadmiernie eksploatować. Jeśli wolimy inne materiały niż drewno, które nie będzie wymagało regularnej konserwacji możemy zdecydować się na stopnie wykonane z aluminium czy ze stali.

Warto też przyjrzeć się funkcjonalności, czy zastosowaniu dodatkowych autorskich rozwiązań, które podwyższają komfort użytkowania schodów strychowych. Wiele z modeli ma zastosowane specjalne mechanizmy, dzięki którym łatwiej przyjdzie nam je otwierać czy zamykać. Jeśli zależy nam na podniesieniu bezpieczeństwa użytkowania dobierzmy do schodów specjalną, komfortową barierkę.

Można też spotkać się z technologiami, które znacznie podwyższają izolacyjność cieplną schodów strychowych. Dlaczego powinniśmy uznać to za wielki atut? Przestrzeń strychowa nie jest ogrzewana, jest to więc miejsce, w którym jest zimniej. Jeśli więc izolacja termiczna schodów będzie niska to możemy być pewni, że ciepło będzie „uciekało” z tych przestrzeni, które są ogrzewane. W rezultacie przełoży się to na wyższe rachunki za prąd.