Kiedy należy się zwrot VAT z zagranicy?

Wiele osób, które prowadzą własne firmy zastanawia się czy będąc poza granicami kraju i tam korzystając z usług czy towarów można będzie później po powrocie do kraju składać wniosek o zwrotu VAT?

Wszystko będzie zależne od tego czy nam się to należy czy nie. Trzeba mieć firmę zarejestrowaną i działającą w Polsce. To warunek numer jeden, ale też trzeba być płatnikiem tego podatku. Inaczej nie ma żadnych szans na jego otrzymanie. To, dlatego trzeba będzie to wszystko sprawdzić i wtedy będziemy mogli wybrać rozwiązanie, które jest dla nas najkorzystniejsze, czyli zwracamy się do urzędu skarbowego i chcemy zwrotu pieniędzy. Najpierw musimy zgłosić się do polskiego urzędu skarbowego, który sprawdza dokumentacje. Wszystko musi być opisane bardzo dokładnie we wniosku i wtedy można będzie dopiero wysyłać ten wniosek to urzędu skarbowego państwa, od którego chcemy odzyskać pieniądze. To trwa dość długo, dlatego trzeba wyrobić się w czasie i zacząć wszystkie formalności załatwiać już dzisiaj. Nie ma sensu dłużej zwlekać.


Za co przysługuje zwrot podatku VAT?

Na pewno pierwsze, co wykorzystamy do zwrot podatku VAT za paliwo, które tankowaliśmy na zagranicznych stacjach. Jeśli były jakieś przejazdy przez autostrady to również można będzie starać się o zwrot podatku. Nawet, jeśli staliśmy na płatnym parkingu to można zwrócić się w dokumentami o to żeby uwzględnili również i to. Jest tego naprawdę bardzo dużo, dlatego trzeba to sprawdzić albo trzeba zgłosić się do firmy, która się tym zajmuje, a oni będą wiedzieli, w jaki sposób nam pomóc. Nie wszystko rozlicza się w bardzo łatwy sposób, a niestety łatwo tutaj popełnić błąd, co oznacza wydłużenie okresu otrzymania pieniędzy za zwrot podatku za pracę w Niemczech, albo w ogóle cofniecie wszystkiego i wtedy nic nie otrzymamy. Chcemy pieniądze i to szybko, dlatego trzeba wykorzystać kogoś, kto się na tym zna, a wtedy wszystko będzie wypełnione dokładnie tak jak trzeba. Na tym nam przecież najbardziej na tę chwile zależy i taka pomoc będzie niezastąpiona.