Klasyczna sztukateria zewnętrzna

Kiedy chcemy nieco zmienić wygląd naszego domu, można zastosować różnego rodzaju wykończenia. Coraz częściej na domach jednorodzinnych można zobaczyć sztukaterię.

Są to różnego rodzaju ozdoby architektoniczne, mogą być to przykładowo listwy przyokienne, lub też ozdabiające nasze drzwi. Jeżeli chcemy nieco ozdobić nasza elewację, można to zrobić przy okazji ocieplania budynku. Można zastosować gotowe elementy, lub też wykonać je z formy. Nowoczesne sztukaterie wykonane z tworzywa sztucznego są elastyczne i lekkie. Sztukaterii wysokiej jakości nie można odróżnić wizualnie po pomalowaniu, od elementów wykonanych z gipsu, czy też różnych mieszanin zaprawy. Obecnie coraz częściej elementy sztukaterii wykonuje się z pianki poliuretanowej. Oczywiście w przypadku starszych budynków zmiany w wyglądzie trzeba będzie ustalić z konserwatorem zabytków. Często stare budynki, które mają sto lat i więcej posiadają wiele różnych elementów sztukateryjnych zarówno wewnątrz i jak na zewnątrz. Może to także dotyczyć samej techniki wykonania, w tym przypadku nie może być to gotowa sztukateria z tworzywa.

Często konserwator zabytków będzie wymagała wykonania ich według dawnych sposobów.

W ofercie wielu firm znajdziemy elementy ze styropianu, pokryte odpowiednimi masami gipsowymi. Dzięki temu zaś, że elementy te są wykonane z konstrukcji i materiałów lekkich, idealnie nadają się na zewnątrz oraz do wewnątrz domu. Odpowiednio dobrana sztukateria, będzie wkomponowana w całość i nada domowi niepowtarzalny klimat i styl. Można wykonać różne elementy takie jak profile okien i drzwi, listwy podparapetowe, gzymsy, bonie oraz bazy i głowice kolumn, pilastry, zwrotniki i wiele innych. Dobrym pomysłem będzie zapoznanie się z ofertą firmy ModernPro sztukateria zewnętrzna może być pomalowana na różne kolory, oczywiście najczęściej wybierany jest kolor biały. Oczywiście jeżeli elewacja budynku ma kolor biały można wybrać inny kolor listw aby uzyskać przełamanie koloru.