Kształtowanie metalu za pomocą tokarki

Profesjonalne urządzenie do obróbki metalu muszą zapewniać wysoką jakość, bardzo dużą dokładność oraz oczywiście powtarzalność produkcji.

Obecnie stosowane tokarki i frezarki wykorzystują wiele nowoczesnych technologii, takie jak laser służący do pomiaru odległości. Oczywiście sama zasada tokarki nie zmieniła się, polega ona na skrawaniu kolejnych warstw metalu z danego elementu. Skrawanie odbywa się oczywiście do uzyskania określonej średnicy. Dodatkowo tego rodzaju urządzenia posiadają także możliwość wiercenia otworów, zatem jeżeli chcemy wykonać otwór w walcu, czy też wykonać jego nagwintowanie wówczas tokarka będzie bardzo dobrym pomysłem.

Kształtowanie metalu za pomocą tokarki

Regulowane uchwyty tokarskie mechaniczne o ale dużej wytrzymałości

W przypadku tokarek jednym z najważniejszych elementów jest uchwyt tokarski, jest to element który odpowiada za utrzymanie w odpowiedniej pozycji danego elementu który będziemy obrabiać, oczywiście musi być to uchwyt o bardzo dużej dokładności regulacji. Dodatkowo musimy pamiętać aby szczęki do uchwytu zapewniały odpowiedni uścisk, tak aby obrabiany element nie przesuwał się, czy też nie wypadł z uchwytu. Oczywiście szczęki posiadają możliwość regulacji, w zależności od naszych potrzeb, możemy zakupić modele które będą posiadały właściwe średnicę minimalną oraz maksymalną, które mogą obsłużyć.

Oczywiście zwracamy uwagę iż tokarka podczas ruchu, podczas skrawania wytwarza duże ilości ciepła, często w przypadku frezarek będziemy także stosowali chłodzenie cieczą, tak aby element który obrabiamy czy też elementy samej frezarki nie rozgrzały się do zbyt wysokiej temperatury co mogłoby zmienić ich właściwości fizyczne, wówczas mogły by ulec rozszerzeniu.

Zatem uchwyty tokarskie mechaniczne powinny być wykonane z materiałów odpornych na działanie temperatury. Nie powinny się zbytnio rozszerzać, ale także ściski nie mogą zmieniać swojego położenia podczas pracy tokarki. Dodatkowo szczęki muszą wywierać odpowiednią siłę na przedmiot aby nie przemieszczał się podczas pracy maszyny.