Uszczelki techniczne i ich zastosowanie

W różnych branżach, w maszynach i urządzeniach wykorzystuje się różnego rodzaju uszczelnienia techniczne, mają one za zadanie przykładowo łączyć pewne elementy ruchome, znajdziemy je także w elementach hydrauliki siłowej, silniku samochodu, elementach zawieszenia, występują praktycznie wszędzie tam gdzie w maszynach wykorzystuje się ciecz, przykładowo może być to olej który musi być przenoszony pomiędzy różnymi elementami.

Dobrym przykładem z pewnością będzie układ paliwowy w samochodzie gdzie paliwo musi docierać z baku do silnika, po drodze z pewnością znajdziemy różnego rodzaju łącza, są to często uszczelki gumowe, często wykonane także na bazie kauczuku, różnego rodzaju materiałów które wpływają na ich twardość oraz różnego rodzaju właściwości.

Uszczelki techniczne i ich zastosowanie

Nowoczesne uszczelnienia techniczne do maszyn i urządzeń

Oczywiście należy pamiętać iż uszczelnienia techniczne czasem będą pracowały w środowisku gdzie panują wysokie temperatury czy też wysokie ciśnienie. Dlatego też każda uszczelka musi być dobrana w zależności od jej docelowego przeznaczenia. Naturalnie należy pamiętać iż muszą one bardzo dobrze pasować w miejsca łączeń, dodatkowo także wiele uszczelek powinno być rozciągliwych, zwłaszcza tam gdzie będziemy łączyli pewne elementy lub też będą to elementy ruchome pomiędzy którymi będzie przepływał płyn.

Jedną z najbardziej popularnych uszczelek jest o-ring, są to pewnego rodzaju pierścienie gumowe, znajdziemy je w zaworach silników samochodowych gdzie zapobiegają przedostawaniu się oleju do komory spalania. W zależności od typu uszczelki, powinny być one odpowiednio twarde oraz wytrzymałe, czasem będą także pracowały w warunkach w których panuje wysokie ciśnienie, dlatego też ich duża wytrzymałość będzie tutaj bardzo ważna.

Oczywiście uszczelnienia techniczne mogą być także zastosowane w różnych łączeniach ruchomych, wówczas powinniśmy zwrócić uwagę iż może występować tarcie, dlatego też uszczelka musi być wykonana z odpowiedniego tworzywa, nie może być to zwykła guma czy też kauczuk tak jak w przypadku wielu standardowych uszczelek. W tym przypadku należy pamiętać iż tarcie będzie powodowało powstawanie wysokiej temperatury, dlatego też często stosuje się uszczelki z tworzyw z domieszką poliuretanu.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem https://kedarix.com